Podsumowanie roku 2011: Polska

0

Rok 2011 był bardzo ważny dla rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. W tym artykule zawieramy krótkie podsumowanie najważniejszych tegorocznych polskich dokonań w sferze astronautyki.

1. Polska w ESA!
Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w polskiej astronautyce (a także w sferze zaawansowanego przemysłu) jest rozpoczęcie negocjacji w sprawie akcesji Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Negocjacje rozpoczęły się 28 listopada i prawdopodobnie zakończą się w przyszłym roku. Istnieją duże szanse, że już w przyszłym roku Polska stanie się dwudziestym członkiem ESA. Jaki będzie zakres polskiej działalności w ESA? Dokładne warunki oraz wartości finansowe nie są w tej chwili znane. Można jednak przewidywać, że warunki będą zbliżone do tych niedawno opisanych na łamach serwisu Kosmonauta.net. Natomiast obecny stan opinii środowisk politycznych odnośnie udziału Polski w strukturach ESA zamieściliśmy w naszym raporcie opublikowanym pierwszego października.

Pod koniec 2011 roku odbył się trzeci konkurs na projekty realizowane w ramach umowy o współpracy z ESA. Jest to kolejny ważny krok ku polskiej integracji ze strukturami ESA – polskie firmy mają szanse brać udział w projektach związanych z obecnymi celami działalności tej agencji kosmicznej.

2. MAGMA2 wygrywa URC 2011
Wygrana polskiego łazika MAGMA2 na University Rover Challenge 2011 (URC) to ważne osiągnięcie polskich studentów. Łazik MAGMA2, zbudowany przez zespół z Politechniki Białostockiej, okazał się być konstrukcją lepszą od amerykańskich i kanadyjskich. Ponadto w tegorocznej edycji URC wzięły udział łącznie trzy polskie zespoły z różnych uczelni, co samo w sobie jest ważnym osiągnięciem.

3. Prace nad BRITE-PL
Polskie satelity naukowe – BRITE-PL Lem i Heweliusz – są obecnie budowane w Centrum Badań Kosmicznych (CBK) w Warszawie. Satelita Lem został złożony po raz pierwszy pod koniec listopada. Jednocześnie pojawiła się pierwsza data startu tego satelity – 28 września 2012 roku. Ponadto, imię “Lem” zostało oficjalnie nadane satelicie podczas wrześniowej uroczystości w Centrum Badań Kosmicznych. Trwają również prace nad drugim satelitą BRITE-PL. W tym satelicie znajdzie się więcej komponentów wyprodukowanych w naszym kraju, Centrum Badań Kosmicznych chce jednocześnie zademonstrować całkowicie polski wkład do projektu. W 2011 roku zbudowano także stację naziemną do komunikacji z satelitami konstelacji BRITE. Nastąpiły też pierwsze testy tej stacji. Pojawił się również opis zespołu inżynierów i naukowców pracujących w projekcie BRITE-PL.

4. PW-Sat blisko wystrzelenia
Zanim BRITE-PL Lem zostanie umieszczony na orbicie, inny satelita, studencki CubeSat o nazwie PW-Sat, zostanie wystrzelony na pokładzie nowej europejskiej rakiety Vega. W tej chwili start pierwszej rakiety Vega przewidywany jest na koniec stycznia 2012 roku – trwa już kampania startowa. Na pokładzie tej rakiety poleci siedem pikosatelitów (wśród nich PW-Sat), które zostały zainstalowane wewnątrz specjalnych zasobników o nazwie P-POD pod koniec października i na początku listopada. Jeśli start rakiety Vega nie ulegnie znacznemu opóźnieniu, to już na początku przyszłego roku pierwszy polski satelita znajdzie się na orbicie. Będzie to bez wątpienia historyczne wydarzenie dla polskiej astronautyki.

5. PTR
Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) sięga coraz wyżej. Rakiety konstruowane przez PTR w tym roku przekroczyły prędkość dźwięku, co jest ważnym osiągnięciem w skali naszego kraju. Pierwsza rakieta, która tego dokonała, została nazwana “Hipersonal” i prawdopodobnie była pierwszą polską amatorską konstrukcją rakietową, która przekroczyła prędkość dźwięku. PTR przeprowadziło testy swoich rakiet w kwietniu oraz w październiku. PTR jest organizacją wyjątkową w skali kraju, a w jej skład wchodzi wielu ekspertów. Można się spodziewać, że w najbliższych latach rakiety skonstruowane przez PTR będą osiągały coraz wyższe pułapy i prędkości.

6. Kosmonauta.net – dalszy rozwój
Rok 2011 był także udany dla serwisu Kosmonauta.net. Liczba odwiedzin naszej strony wzrosła przynajmniej dwukrotnie. Na naszych łamach pojawiło się już ponad trzy tysiące artykułów (aktualnie około 3600). Równolegle realizowaliśmy (przy współpracy z Polskim Forum Astronautycznym, na którym obecnie zarejestrowanych jest już ponad 300 użytkowników!) misje balonów stratosferycznych Hevelius – aktualnie pracujemy nad misją ScopeDome Hevelius 2.

Ponadto, byliśmy obecni na wielu ważnych wydarzeniach, z których warto wymienić International Astronautical Congress (prezentacja o perspektywach rozwoju rynku usług suborbitalnych w Europie Centralnej), SEMWO’11 na Litwie, EURISY i SSA w Warszawie oraz Le Bourget i spotkanie z dyrektorem generalnym ESA w Paryżu.

Pod koniec tego roku zadecydowaliśmy o konwersji naszej działalności do formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – mamy zamiar aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polskiego sektora kosmicznego w najbliższych latach.

Dyskusja na temat podsumowania 2011 roku dla Polski toczy się na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.