Koniec misji UK-DMC-1

0

UK-DMC-1, jeden z pierwszych satelitów konstelacji Disaster Monitoring Constellation, zakończył pracę.

Po ośmiu latach pracy, czasie dwa razy dłuższym od pierwotnie planowanego, pracę zakończył satelita UK-DMC-1. Wystrzelony rakietą Kosmos-3M 27 września 2003 roku, wraz z NigeriaSat-1 i BILSAT-1, pracował przez 8 lat i 1 miesiąc. Jego zadania przejął w całości UK-DMC-2.

Statek dał początek pierwszej w historii konstelacji mikrosatelitów (masa 100 kg) do obserwacji Ziemi i wykorzystywanej przez konsorcjum DMCii, zarządzanym przez firmę SSTL, a w skład którego wchodzą: Algieria, Chiny, Hiszpania, Nigeria, Turcja i Wielka Brytania.

Oparty o platformę SSTL1000 statek przenosił także różne eksperymenty technologiczne, jak router CLEO firmy Cisco, do testowania połączeń internetowych odpornych na opóźnienia. Przenosił też reflektometr GPS, do badań geofizycznych za pomocą odbitych sygnałów GPS. Statek przenosił też unikalny napęd Resistojet.

SSTL przygotowywało się do zakończenia pracy UK-DMC-1 od września 2010 roku. Firma przygotowała koniec misji pod kątem minimalizacji ilości kosmicznych śmieci. Reszta paliwa została zużyta na obniżenie wysokości orbity, co skróci czas do jego wejścia do atmosfery i zniszczenia.

Głównym powodem zakończenia działania jest degradacja akumulatorów statku, które przestały dostarczać energii w ilości potrzebnej do pełnej operacyjności.

(DMCii)

Comments are closed.