Fobos-Grunt: ostatnie próby ESA

0

ESA podejmie dzisiaj ostatnie próby skontaktowania się z sondą Fobos-Grunt, która utknęła na orbicie okołoziemskiej i z którą nie można nawiązać łączności.

Na prośbę Rosji stacje naziemne Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej, Australii i na Wyspach Kanaryjskich podejmą dzisiaj ostatnią próbę nawiązania łączności z rosyjską sondą Fobos-Grunt. Statek utknął na orbicie okołoziemskiej po starcie 9 listopada. Do tej pory nie udało się nawiązać z nim łączności.

Rosjanie przyznają, że szanse realizacji misji w zasadzie spadły do zera. Oznacza to, że los polskiego narzędzia CHOMIK, które stanowi część misji, również wydaje się przesądzony. Przez 2 tygodnie nie udało się nawiązać łączności ze statkiem, a w ciągu najbliższych dni minie też czas okna startowego w kierunku Marsa. Według niektórych źródeł rosyjskich agencji prasowych ta szansa minęła już dzień po starcie, 10 listopada. Wtedy też płaszczyzny orbit Fobosa i przewidywanej trajektorii lotu sond Fobos-Grunt straciły optymalne położenie. Teraz możliwa byłaby jedynie misja heliosferyczna lub wokół Marsa, i to raczej o charakterze technologicznym. Roskosmos nie wyklucza, że gdyby statek wznowił pracę a lot ku Fobosowi nie byłby możliwy, to celem zastępczym mógłby stać się Księżyc.

Nadal nie wiadomo też w jakim stanie jest sam statek. Nie można dokładnie wyjaśnić przyczyn oscylowania jego orbity, za które nieprzewidywane zmiany odpowiedzialny jest działający system kontroli położenia, lub wyciek. Zmiana orbity jest na tyle duża, że statek może nie wejść ponownie w atmosferę Ziemi nawet do marca, choć początkowo określano, że spłonie w atmosferze na przełomie grudnia i stycznia. Podobnie jednak jak było w przypadku satelity UARS, dokładne miejsce upadku sondy będzie znane najwyżej dobę lub dwie przed samym upadkiem.

Fobos-Grunt to pierwsza od 15 lat międzyplanetarna misja rosyjska. W przypadku jej fiaska, najbliższą szansą Rosji na lot ku Czerwonej Planecie może być misja ExoMars, do której zaprosiła Rosję Unia Europejska, z powodu trudności finansowych po stronie obecnego kooperanta, amerykańskiej NASA.

Zobacz też:

(RIA Nowosti, ESA, Roskosmos)

Comments are closed.