DLR ma nową wielką komorę próżniową

0

27 października w Getyndze otworzono nową komorę próżniową o pojemności 236 m3, dedykowaną badaniom kosmicznych napędów elektrycznych w warunkach zbliżonych do pracy w przestrzeni kosmicznej.

Komora próżniowa STG-ET w Getyndze - wnętrze / Credits: DLRNiemiecka agencja kosmiczna, DLR, wzbogaciła się o nowy sprzęt naukowo-badawczy. Ogromną komorę próżniową o objętości 236 m3. Inauguracja pracy nowej komory, zbudowanej w ośrodku agencji w Getyndze, miała miejsce 27 października. Zakład ją mieszczący otrzymał nazwę Simulationsanlage fur Treibstrahlen Gottingen – Elektrische Triebwerke (STG-ET), czyli Getyndzki Ośrodek Symulacji Wiązek Napędowych – Silników Elektrycznych.

Komora próżniowa STG-ET w Getyndze - komora i dekiel / Credits: DLRNowa komora oznacza możliwość badania pracy silników elektrycznych, np. jonowych, w próżni, w temperaturach nawet -268oC. Inwestycja umożliwi rozwój nowych technologii związanych z takimi silnikami i wzorcowego ich badania, w tym badania wpływu gazów wylotowych na statki kosmiczne (w czym ośrodek w Getyndze specjalizuje się od wielu lat). Urządzenie ma 12 metrów długości i 5 metrów średnicy.

Komora próżniowa STG-ET w Getyndze - zbliżenie pokrywy / Credits: DLRObecna na otwarciu komory minister nauki i kultury kraju związkowego Dolna Saksonia Johanna Wanka powiedziała, że “nowy ośrodek to wspaniałe miejsce do badań w warunkach przestrzeni kosmicznej. Pozwoli on Dolnej Saksonii nie tylko zaistnieć na europejskiej arenie badań satelitarnych układów napędowych, ale także będzie służył jako atrakcyjna platforma badawcza dla młodych naukowców”.

Komora próżniowa STG-ET w Getyndze - hala komory / Credits: DLRKomora STG-ET kosztowała ok. 4 miliony euro. Próżnia wytwarzana jest za pomocą pompy kriogenicznej z ciekłym helem.

Źródło: DLR

Comments are closed.