Czy Włosi zbudują moduły dla chińskich stacji kosmicznych?

0

W tym tygodniu Chiny podpisały umowę z Włochami obejmującą pomoc przy budowie chińskich stacji kosmicznych. Czy Włosi, dysponujący dużym doświadczeniem w budowie modułów ciśnieniowych, zbudują elementy przyszłych chińskich stacji kosmicznych?

W tej chwili na orbicie przebywa chińskim moduł orbitalny Tiangong-1. Ponadto, przez pierwszą połowę listopada trwała bezzałogowa wyprawa Shenzhou-8, której celem było przeprowadzenie automatycznych cumowań z modułem Tiangong-1. Na 2012 rok planowana jest załogowa wyprawa Shenzhou-9.

To dopiero początek prac nad chińskimi stacjami orbitalnymi – planowane są kolejne mini-stacje serii Tiangong o rosnących możliwościach. Docelowo, około 2020 roku na orbicie powinna się pojawić pierwsza, wielomodułowa chińska stacja kosmiczna. Masa tego kompleksu orbitalnego jest szacowana na około 60 ton.

Jednocześnie Chiny poszukują partnerów do budowy przyszłych stacji kosmicznych. W  tym tygodniu przedstawiciele włoskiej agencji kosmicznej (ASI) podpisali umowę o współpracy z chińską agencją kosmiczną (CNSA). Umowa zawiera zapisy o współpracy w dziedzinach nauki, eksploracji, transporcie kosmicznym, obserwacjach Ziemi, telekomunikacji, nawigacji satelitarnej i edukacji. Podczas podpisywania umowy pomiędzy ASI a CNSA przedstawiciel chińskiego biura ds. inżynierii lotu załogowego, Wang Wenbao, zaprosił ASI do współpracy przy budowie przyszłych chińskich stacji orbitalnych – w szczególności w zakresie ciśnieniowych modułów. Podczas podpisania umowy zarówno CNSA jak i ASI wyraziły życzenie, że w przyszłości będzie możliwe wysłanie Włochów na pokład kolejnych chińskich stacji kosmicznych we wspólnych misjach.

Włosi posiadają już duże doświadczenie w budowie orbitalnych modułów ciśnieniowych. Moduły takie jak Harmony, MPLM (oraz PMM), Columbus czy Tranquility obecnie funkcjonują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To doświadczenie może być cenne podczas budowy chińskich stacji kosmicznych, które prawdopodobnie będą dysponować mniejszym budżetem masowym od modułów dla ISS. Oznacza to potrzebę zastosowania bardziej zaawansowanych technologii podczas projektowania i budowy. Dzięki umowie z ASI, chińska agencja CNSA może zyskać dostęp do obecnych technologii i (być może) wspólnie z Włochami je rozwijać.

(ASI)

Comments are closed.