Opis misji ScopeDome Hevelius 2

0

Ten artykuł opisuje misję balonu stratosferycznego ScopeDome Hevelius 2, którego start nastąpi w sobotę 19 listopada 2011 roku z terenów CAMK w Warszawie. Jest to zestaw podstawowych informacji o tej wyprawie.

Czym jest misja balonowa ScopeDome Hevelius 2?

W kwietniu 2011 roku nastąpił start pierwszej misji balonowej w ramach programu Hevelius. Start odbył się z Torunia, a podsumowanie można przeczytać w tym artykule. W tamtej, kwietniowej wyprawie jeden zasadniczy element misji się nie powiódł – odzyskanie gondoli. Ponieważ pozostałe etapy, takie jak zbudowanie i przetestowanie sprzętu, przygotowanie do startu, prawidłowe jego przeprowadzenie oraz zbieranie przez ekipę pościgową danych wysyłanych z gondoli balonu, zostały zrealizowane z powodzeniem, to zdecydowano, że głównym celem projektu Hevelius 2 będzie maksymalizacja szans na odzyskanie gondoli. Dodatkowo do wyposażenia gondoli zostaną dołączone czujniki temperatury i wilgotności, akcelerometr, kamera, aparat cyfrowy oraz moduł APRS do transmisji części danych. Ponadto, zadecydowano, że sama gondola będzie mieć specjalną konstrukcję, która pozwoli w przyszłości na instalację różnych, także niezależnych ładunków eksperymentalnych i pomiarowych.
Projekt “ScopeDome Hevelius 2” rozpoczął się oficjalnie w maju 2011 roku. Przez kolejne miesiące zespół projektu dokonywał selekcji, kupna i testów sprzętu, projektowania dedykowanych elementów gondoli (np. komputera pokładowego) oraz dyskutował o przebiegu misji. Pod koniec września część prac zmierzała już ku końcowi, a na początku października zespół otrzymał zaproszenie ze strony CBK oraz CAMK do wzięcia udziału w imprezie w dniu 19 listopada 2011 roku.

Co takiego się stanie w trakcie misji balonowej ScopeDome Hevelius 2?

19 listopada 2011 roku, o godzinie 11:05 CET (lub 12:05 CET – termin zapasowy) wypełniony helem balon wraz z podwieszoną gondolą wystartuje z terenów CAMK w Warszawie (ul. Bartycka 18). Przez następne kilkadziesiąt minut (maksymalnie do dwóch godzin), balon będzie się wznosić i osiągnie wysokość przynajmniej kilkunastu kilometrów. Przez cały czas komputer pokładowy będzie zbierać dane, a także wysyłać na Ziemię (m.in. do ekipy pościgowej) informacje o położeniu i prędkości lotu balonu. W trakcie lotu będą także wykonywane zdjęcia za pomocą aparatu (ułożenie poziome) i nagrywany będzie film za pomocą miniaturowej kamerki (skierowanej do góry, ku balonowi).
Po upłynięciu zakładanego czasu (lub przekroczeniu wcześniej zapisanej odległości od miejsca startu) nastąpi odcięcie linki pomiędzy balonem a gondolą. (Możliwe jest także rozerwanie balonu, jeśli wznoszenie będzie bardzo szybkie). Przez następne kilkanaście minut będzie trwać powrót gondoli na ziemię, która w trakcie lądowania i po przyziemieniu będzie nadawać sygnały do ekipy poszukiwawczej. Zespół pościgowy, wykorzystując m.in. przesłane dane, postara się szybko zlokalizować i podjąć gondolę oraz odczytać zebrane informacje.
Jeśli wszystko się powiedzie, to w ciągu kilku godzin od lądowania powinno dojść do publikacji niektórych zdjęć, wykonanych z wysokości przynajmniej kilkunastu kilometrów. Długość misji jest zależna od kierunku i prędkości wiatru – balon nie powinien przekroczyć granicy Polski, co spowodowałoby znaczne utrudnienia przy odzyskaniu gondoli.

Czym jest “ScopeDome”?

ScopeDome to sponsor tytularny misji ScopeDome Hevelius 2. ScopeDome jest wyjątkową na polskim (i nie tylko!) firmą, oferującą kopuły do małych obserwatoriów astronomicznych, która zdecydowała się wesprzeć ten projekt misji balonowej. Dzięki wsparciu ze strony firmy ScopeDome możliwe było zakupienie sprzętu na potrzeby tej misji i doprowadzenie do fazy realizacji. Serdecznie dziękujemy!
Więcej informacji na temat ScopeDome można znaleźć w profilu działalności firmy.

Skład osobowy

Misja ScopeDome Hevelius 2 jest realizowana głównie przez pięć osób: Krzysztofa Parmę (elektronika i komunikacja), Adama Piecha (gondola, linki i spadochron), Krzysztofa Kanawkę (infrastruktura naziemna, testy aparatu foto, kierowanie projektem), Macieja Mickiewicza (zakup sprzętu, kontakty z dostawcami, testy, część infrastruktury naziemnej) oraz Piotra Lamparskiego (prognoza pogody, prognoza lotu balonu). Jest możliwe, że w dniu 19 listopada dołączą kolejne osoby w ramach ekip pościgowych.

Jak śledzić misję ScopeDome Hevelius 2?

Misję balonu stratosferycznego ScopeDome Hevelius 2 będzie można śledzić na kilka sposobów. Wszystkich zainteresowanych z Warszawy i okolic zapraszamy w dniu 19 listopada do CAMK (ul. Bartycka 18), skąd odbędzie się start. Ponadto, postępy misji będzie można śledzić w relacji “na żywo” umieszczonej na serwisie Kosmonauta.net oraz na Polskim Forum Astronautycznym.
Zapraszamy!

{youtube}ud5osZwKyzs{/youtube}
Otwarcie stacji naziemnej na potrzeby BRITE-PL i związana z nimi impreza balonowa / Credits –

Zespół konstruktorów serwisu Kosmonauta.net oraz Polskiego Forum Astronautycznego dedykuje tę misję pamięci Leszka Szamockiego, który wniósł cenny wkład w rozwój projektu Hevelius.

Comments are closed.