II Sieradzka Konferencja Kosmiczna

0

Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 11 października na drugą Sieradzką Konferencję Kosmiczną.

Sieradz dotrzymuje słowa i po raz drugi organizuję konferencję o tematyce kosmicznej. Ogniwem łączącym wydarzenie zeszłoroczne z tego rocznym jest osoba Arego Szternfelda, jednego z bardziej zasłużonych dla astronautyki Polaków, którego dziedzictwo jest mało znane z uwagi na to, że mieszkał i pracował za granicą.

II Sieradzka Konferencja Kosmiczna odbędzie się 11 października w Sieradzkim Centrum Kultury przy ulicy Dominikańskiej 19. Jej hasło będzie brzmiało “Dziedzictwo Arego Szternfelda – francuskie związki”.

Konferencję otworzą przemówienia przedstawicieli Ambasady Francji i Marie-Catherine Palau, z firmy Astri Polska.

W pierwszej części, przewodzonej przez dr hab. Barbarę Popielawską z CBK PAN, prelekcję wygłosi Elwira Szternfeld-Berman, która opowie o związkach Szternfelda z Francją i o tym jakim był ojcem. Drugą prelekcję, pt. “Europejskie systemy satelitarne – rola Francji, wyzwania dla Polski”, wygłosi dr Włodzimierz Lewandowski, pracownik Międzynarodowego Biura Miar i Wag.

Drugiej części spotkania będzie przewodniczył prof Piotr Wolański z Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk. Będą składać się na nią trzy wykłady. Dr hab. Stanisław Schillak z Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu opowie o laserowych i radiowych pomiarach Ziemi za pomocą satelitów. Dr Ryszard Gabryszewski z CBK PAN przybliży zaś nowe wyzwania w badaniach Księżyca.

Konferencję zamknie podsumowanie w wykonaniu prof. Piotra Wolańskiego i Jerzego Kowalskiego (Muzeum Okręgowe w Sieradzu).

Sieradzkiej konferencji będzie towarzyszyła wystawa we foyer centrum kultury, pt. “Kosmos dla młodzieży i dorosłych”, przygotowana przez CBK PAN i Astri Polska oraz stoisko informacyjne Astri Polska o transferze technologii kosmicznych. Wieczorem, o godz. 18:00, odbędzie się również koncert “Śnić sen”, pod kierownictwem Jerzego Wolniaka.

Zobacz też:

Redakcja dziękuje p. Jerzemu Feliksowi za nadesłany materiał.

Comments are closed.