Kampania BEXUS-12 i 13 zakończona

0

W ostatni weekend września ze szwedzkiego Esrange wzniosły się balony badawcze BEXUS-12 i BEXUS-13 z eksperymentami młodych naukowców.

Na przełomie września i października zakończyła się kolejna kampania lotów balonów naukowo-badawczych BEXUS. Ze szwedzkiego ośrodka Esrange wzniosły się misje BEXUS-12 i 13. Wspólnie wyniosły 6 eksperymentów młodych europejskich naukowców.

27 września wystartowała misja numer 12, która przenosiła 2 eksperymenty poświęcone badaniom wiatru, promieniowania i nowym technologiom:

  • Leibniz Institute Turbulence Observations in the Stratosphere (LITOS – Instytutu Leibniza Obserwacje Turbulencji w Stratosferze) – projekt niemieckiego zespołu z instytutu fizyki atmosfery, poświęcony obserwacjom turbulencji o wielkości pojedynczych milimetrów w celu lepszego zrozumienia procesów zachodzących w atmosferze.
  • Combined TriTel/Pille Cosmic Radiation and Dosimetric Measurements (CoCoRAD – pomiary dozymetryczne i promieniowania kosmicznego układem Tritel-Pille) – eksperyment z zakresu dozymetrii zespołu z Budapesztańskiego Uniwersytetu Technologii i Ekonomii.

Start balonu BEXUS-13 / Credits: DLRDzień później wystartował BEXUS-13 z 4 eksperymentami:

  • Vehicle with EXtended REentry Duration (VEXREDUS – aerodyna o przedłużonym czasie opadania) – szybowiec zespołu z Uniwersytetu Stuttgartckiego mający dzięki własnej nawigacji powrócić do miejsca startu.
  • Martian Airborne Research Vehicle (MARVEL – marsjański powietrzny pojazd badawczy) – pojazd latający skonstruowany przez studentów z Uniwersytetu Technicznego w Lulea (Szwecja) wykorzystujący podobieństwo warunków panujących w stratosferze do atmosfery marsjańskiej.
  • Autonomous Rendezvous Control And Docking Experiment (ARCADE – eksperyment kontroli autonomicznego zbliżenia i dokowania) – projekt studentów uniwersytetu w Bolonii mający wykonać odcumowanie i cumowanie do gondoli balonu.
  • Radiation Exposure in the Atmosphere (RETA – badanie ekspozycji na promieniowanie w atmosferze) – projekt z zakresu dozymetrii przedstawiony przez studentów z Uniwersytetu Kilońskiego. Miał badać zależność dawek promieniowania od wysokości i aktywności słonecznej.

Wspólne zdjęcie uczestników misji BEXUS-12 i 13 / Credits: Swedisch Space CenterZobacz też:

Program REXUS/BEXUS (Rocket and Balloon Experiments for University Students) jest edukacyjną inicjatywą Niemieckiej (DLR) i Szwedzkiej (SNSB) Agencji Kosmicznej, realizowaną we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Dzięki niej studenci z krajów członkowskich i współpracujących z ESA (w tym także z Polski) mają możliwość realizacji swoich pomysłów na rakiecie (REXUS) bądź balonie (BEXUS). Daje również jedyną w swoim rodzaju okazję zaprojektowania oraz budowy projektu zgodnie ze standardami przemysłu kosmicznego, pod czujnym okiem ekspertów z trzech różnych agencji kosmicznych.

Zobacz też:

Źródło: ESA

Comments are closed.