Instrument Aquarius rozpoczyna obserwacje zasolenia

0

Aquarius, najnowocześniejszy satelitarny radiometr mikrofalowy przeznaczony do obserwacji zasolenia oceanów, pomyślnie zakończył fazę testów po czerwcowym starcie. Sensor jest teraz gotów do rozpoczęcia regularnych obserwacji.

Aquarius to jeden z ośmiu instrumentów naukowych na pokładzie argentyńskiego satelity SAC-D (Satélite de Aplicaciones Científicas), wystrzelonego na orbitę 10 czerwca br. Przez dwa pierwsze tygodnie po starcie weryfikowana była poprawność działania podstawowych podsystemów satelity – m.in. układów stabilizacji, komunikacji, zasilania, komputerów pokładowych. Pozytywny wynik testów pozwolił na aktywację instrumentów naukowych. Sekwencję rozpoczęto od Aquariusa, największego ze wszystkich sensorów satelity. Zasilanie radiometru włączono 14 sierpnia, by trzy dni później z powodzeniem rozłożyć jego antenę. Z w pełni funkcjonującym radiometrem możliwe było już zebranie pierwszych danych, co nastąpiło 20 sierpnia. Następnego dnia pierwsze dane przesłał również skaterometr, którego obserwacje pozwolą korygować pomiary radiometru.

Ostatecznie, 24 sierpnia, po dziesięciu dniach „rozruchu”, Aquarius został przygotowany do regularnych obserwacji. Jednocześnie rozpoczęła się aktywacja i testy pozostałych instrumentów SAC-D. Gdy i one dobiegną końca, nastąpi finalna korekta orbity satelity i rozpocznie się najważniejsza – naukowa – faza misji.

Celem misji Aquarius są pomiary zasolenia oceanów, realizowane poprzez rejestrację naturalnego promieniowania mikrofalowego Ziemi w zakresie 1.413 GHz (więcej o misji można przeczytać w aktualnym numerze magazynu AstroNautilus – link do pliku .pdf). To pierwsza tego typu misja w historii NASA, nawiązuje ona wprost do misji europejskiej SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity).

Andrzej Kotarba
www.astronautilus.pl

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Andrzejowi Kotarbie za przesłany tekst.

Comments are closed.