Wietnam zamawia w Belgii

0

Rząd Wietnamu zamówił swojego drugiego satelitę do obserwacji Ziemi w belgijskim konsorcjum, którego liderem jest firma Spacebel.

VNREDSAT-1B będzie drugim wietnamskim mikrosatelią do obserwacji Ziemi. Został zamówiony przez rząd Wietnamu w belgijskim konsorcjum kierowanym przez firmę Spacebel, w którego skład wchodzą belgijscy partnerzy tacy jak QinetiQ Space, AMOS i Centre Spatial de Liège. Zamówienie zostało złożone w ramach programu VNREDSAT, czyli wietnamskiego programu małych satelitów do obserwacji środowiska, zasobów naturalnych i klęsk żywiołowych.

Do października potrwa studium wykonalności głównego ładunku satelity czyli układu obserwacji optycznej mającego wykonywać wysokorozdzielcze zdjęcia multi i hiperspektralne. Kontrakt między stroną wietnamską a Spacebel ma zostać podpisany w marcu 2012 roku, po negocjacjach technicznych i prawnych.

Wizualizacja satelity VNREDSAT-1A / Credits: EADS AstriumStart VNREDSAT-1B zaplanoway jest na 2016 rok. Ma być jednocześnie pierwszym mikrosatelitą teledetekcyjnym, który zapewni Wietnamowi szybkie zobrazowanie środowiska naturalnego Azji Południowo-Wschodniej.

VNREDSAT-1A, wykorzystujący sensory optyczne z francuskiej platformy Myriade, powstaje w EADS Astrium i ma zostać wyniesiony na przełomie lat 2013/2014. Koszt projektu ocenia się na 100 milionów USD. Satelita będzie miał masę około 150 kg.

Źródło: Spacebel

Comments are closed.