Udany start Ariane

0

Druga próba startu rakiety Ariane 5 z satelitami ASTRA-1N i BSAT-3C/JCSAT-110R zakończyła się powodzeniem. Ariane oderwała się od ziemi 6 sierpnia o godzinie 22:52 czasu uniwersalnego, czyli 7 sierpnia o godzinie 00:52 czasu środkowoeuropejskiego.

Ariane 5 z europejskimi i japońskimi satelitami telekomunikacyjnymi wzniosła się w niebo wczoraj w nocy. Start z gujańskiego kosmodromu miał miejsce 7 sierpnia 00:52 CEST (6 sierpnia, 22:52 GMT).

Była to druga próba wyniesienia satelitów ASTRA-1N i BSAT-3C. Poprzednia, z 1 lipca, została przerwana z uwagi na usterkę zaworu wodoru w pierwszym stopniu rakiety.

Astra-1N / Credits: EADS AstriumStart przebiegł bez zakłóceń i w 27. minucie lotu od rakiety odłączył się pierwszy ładunek, satelita ASTRA-1N. W 38. minucie na orbicie umieszczono drugi ładunek, japońskiego satelitę BSAT-3C/JCSAT-110R. Było 45. z rzędu udany start Ariane.

ASTRA 1N wybudowana została przez europejskie konsorcjum EADS Astrium dla operatora telekomunikacyjnej SES. Na pokładzie satelity znajdują się 52 transpondery pasma Ku. Pierwotnie satelita zostanie umieszczony na orbicie GEO, w punkcie 28,2 stopni szerokości wschodniej. Docelowo satelita ma znaleźć się w punkcie na 19,2 stopniu szerokości wschodniej. Z pierwszej pozycji ma obsługiwać komunikację na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z drugiej pozycji będzie świadczyła usługi DTH i przekazywała sygnał telewizji HD na terytorium Niemiec, Francji i Hiszpanii.

BSat-3A, poprzednik wyniesionego właśnie BSat-3B / Credits: Lockheed MartinBSAT-3c/JCSAT-110R zbudowany został przez firmę Lockheed Martin (platforma A2011A), której największymi udziałowcami są NHK i SKY Perfect JSAT Corp., dla japońskich operatorów B-SAT Corp. Satelita, mający 24 transpondery pasma Ku, zostanie umieszczony w punkcie 110 stopni szerokości wschodniej. Przewidywany czas działania satelity BSAT-3c/JCSAT-110R to przynajmniej 16 lat.

    Następny start Arianespace i Ariane-5 ECA zaplanowany jest na 9 września. Na orbitę geostacjonarną mają trafić dwa satelity telekomunikacyjne: Arabsat-5C i SES-2.

    Zobacz też:

    Źródło: SFN

    Comments are closed.