Postępują prace nad Intelsatem-22

0

Intelsat-22, pierwszy satelita zbudowany na platformie 702MP firmy Boeing, przeszedł testy kompatybilności z gościnnym ładunkiem UHF, należącym do ministerstwa obrony Australii.

Boeing poinformował, że ukończył testy kompatybilności pomiędzy ładunkiem dodatkowym UHF a satelitą Intelsat-22 (IS-22), budowanym dla Intelsatu, jednego z największych operatorów satelitarnych na świecie.

Testy pasywnej intermodulacji (PIM, polegające na interferowaniu sygnałów radiowych wysokiej mocy z konstrukcją satelity) ukończono w jeden dzień, choć zwykle trwa to tydzień lub dłużej. Według inżynierów z Boeinga jest to zasługa nowatorskiego podejścia projektowego i proaktywnego planu redukcji ryzyka. “Wzorowe przejście przez badania PIM sugerują, że parametry pracy statku na orbicie będą bardzo wysokiej jakości”, mówił Craig Cooning, wiceprezes i dyrektor Space & Itelligence Systems, oddziału firmy Boeing.

Intelsat-22 - wizualizacja / Credits: BoeingSzybsze od planowego ukończenie testów pokazuje też, że ładunki gościnne (hosted payload) nie stwarzają ryzyka dla projektu ładunku głównego (w tym wypadku samego satelity i jego transponderów telekomunikacyjnych), również w sensie trzymania się harmonogramu, nawet, gdy satelita oparty jest na nowej konstrukcji.

Steve Dunton, odpowiedzialny w Boeingu za ładunki gościnne UHF, opisuje, że pomyślne przejście przez badania PIM “to jak mieć pewność, że kiedy krzykniemy w kanionie, to nasze echo nie będzie zakłócało szeptu słyszanego na drugim końcu doliny”. Ładunki pracujące w paśmie UHF są szczególnie podatne na takie efekty. Badania pokazały zaś, że 42-kanałowy ładunek UHF może bez problemu pracować z typowym satelitą telekomunikacyjnym.

Intelsat-22 został zamówiony w lipcu 2009 roku. Start przewidywany jest na pierwszy kwartał 2012. Statek ma trafić nad Ocean Indyjski, nad południk 72oE. Przy masie 6400 kilogramów będzie posiadał 48 transponderów pasma C i 24 pasma Ku, które swoimi wiązkami obejmą Afrykę, Azję i Europę oraz połączenia między tymi kontynentami. Prócz usług telekomunikacyjnych IS-22 będzie świadczył również usługi dla żeglugi i lotnictwa.

Australijskie siły zbrojne wykupiły za 167 milionów USD miejsce na IS-22 do umieszczenia własnego ładunku radiowego. Czterdzieści dwa kanały UKF będą wykorzystywane wspólnie z armią USA. Amerykanie będą wykorzystywać je do łączności z i między oddziałami stacjonującymi w Afganistanie.

Źródło: Boeing, Gunter’s Space Page

Comments are closed.