Odnaleziono duży fragment wahadłowca Columbia

0

Pomimo iż minęło ponad osiem lat od katastrofy misji STS-107 Columbia, nadal odnajdowane są części zniszczonego wahadłowca. Najnowsza informacja o znalezisku nadeszła ze wschodniego Teksasu.

Leżące na północ od Houston jezioro Nacogdoches zaczęło wysychać z powodu panującej we wschodniej części stanu suszy. Obniżający się poziom wody ukazał nietypowy widok – okrągły, metalowy zbiornik. Po dokładniejszych oględzinach okazało się, iż jest to jeden z 18 zbiorników na ciekły wodór i tlen – pozostałość z katastrofy Columbii z 1 lutego 2003 roku.

Obecnie trwają przygotowania do przeniesienia zbiornika do pozostałych resztek wahadłowca zebranych w Kennedy Space Center. Trudność sprawia jednak duże zabłocenie terenu oraz fakt, że zbiornik cały wypełniony jest mułem.

Lokalne służby potwierdzają, iż do dzisiaj w Teksasie i Luizjanie znajdowane są resztki wahadłowca, który rozpadł się, wracając z misji STS-107. Z racji niskiej inklinacji trajektoria powrotu przebiegała wzdłuż Stanów Zjednoczonych. Katastrofa, w której zginęło siedmioro astronautów, była wynikiem poważnego uszkodzenia osłony termicznej podczas startu.

Tragedia miała znaczy wpływ na przeobrażenie amerykańskich lotów kosmicznych. Przyśpieszyła zakończenie programu wahadłowców i dała impuls do realizacji nowych programów załogowych, których wdrażanie oglądamy w chwili obecnej.

Comments are closed.