HD 85512 b – super Ziemia krążąca w ekosferze?

0

Nastąpiła publikacja pracy naukowej dotyczącej małych egzoplanet wykrytych w ramach programu HARPS. Wśród nowych obiektów znajduje się także super Ziemia o masie około 3,6 masy naszej planety, krążąca blisko wewnętrznej granicy ekosfery. Obiekt otrzymał oznaczenie HD 85512 b.

Wiele grup astronomów z całego świata koncentruje swoje wysiłki na poszukiwaniu małych, skalistych planet pozasłonecznych. Wśród nich mogą się znajdować “drugie Ziemie” – egzoplanety zbliżone wielkością do naszej Błękitnej Kropki i krążące w tzw “ekosferze” wokół swych gwiazd. Wewnątrz ekosfery powinny panować warunki odpowiednie dla powstania i utrzymania życia – możliwe jest występowanie wody w stanie ciekłym na powierzchni.

W chwili obecnej ludzkość nie zna jeszcze “książkowego” i potwierdzonego przykładu “drugiej Ziemi” – dotychczasowi kandydaci mają albo status “niepotwierdzony” (przykład Gliese 581 g) albo też obiekt krąży tuż poza ekosferą gwiazdy (np Gliese 581 d z tego samego układu planetarnego). Niemniej jednak małe skaliste egzoplanety wydają się być liczne we Wszechświecie – a ludzkość już w tej chwili posiada odpowiednie technologie do wykrycia niektórych z tych obiektów. Przykłady takich technologii to kosmiczne obserwatorium Kepler i naziemne czułe programy obserwacyjne, takie jak HARPS. To właśnie dzięki HARPS zawdzięczamy odkrycie egzoplanety HD 85512 b.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem szwajcarskiego astronoma Stephane Udry opublikował pracę naukową na temat małych i skalistych egzoplanet, które wykryto w ramach programu HARPS. Wśród nich znajduje się egzoplaneta HD 85512 b – obiekt skalisty, prawdopodobnie krążący blisko wewnętrznej granicy ekosfery.

HD 85512 b ma masę około 3,6 (± 0,5) razy większą od masy Ziemi. Ta egzoplaneta krąży wokół swej gwiazdy w odległości około 0,26 AU z czasem około 58 dni. Gwiazda macierzysta jest ciągu głównego, typu spektralnego K5V, czyli jest to gwiazda słabsza i mniejsza od naszego Słońca. Dla albedo rzędu 0,3 wyliczona temperatura na powierzchni HD 85512 b powinna oscylować w okolicach 300 Kelwinów, czyli około 27 stopni Celsjusza. To oznacza, że orbita HD 85512 b znajduje się z dużym prawdopodobieństwem w okolicach wewnętrznej granicy ekosfery układu – oczywiście po stronie pozwalającej na utrzymanie wody w stanie ciekłym.

Jeśli powyższe wyliczenia są zgodne z rzeczywistością, to HD 85512 b może być oceaniczną egzoplanetą – w całości pokrytą głębokim na kilkadziesiąt (lub więcej!) kilometrów oceanem. Na dnie tego oceanu mogą znajdować się egzotyczne formy lodu wodnego, takich jak forma lodu VII. Ponad oceanem może znajdować się gruba atmosfera z dużą ilością chmur, podnoszących albedo egzoplanety i tym samym (być może) regulującym temperaturę w pewnym stopniu. Oczywiście, seria dodatkowych obserwacji wykonanych przez różne obserwatoria pozwoli na ustalenie prawdopodobnych warunków na HD 85512 b.

HD 85512 b nie jest jedyną egzoplanetą opisaną w tej pracy naukowej. O pozostałych napiszemy w najbliższym czasie.

(arxiv)

Comments are closed.