Wibrująca rękawica może wspomóc astronautów

0

Naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli wibrującą rękawicę, która wspomaga koordynację i zwiększa wrażliwość opuszków palców.

Rękawica taka mogłaby znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie człowiek musi pracować w rękawicach lub potrzebuje zwiększonego czucia w palcach: w trakcie prac w skafandrze podczas misji kosmicznych, na salach operacyjnych czy w zastosowaniach militarnych. Rękawica może nawet wspierać naukę pisania u dzieci.

Nerwy opuszków palców zostają pobudzone, gdy natężenie zewnętrznego czynnika stymulującego osiąga określony poziom. Dzięki delikatnym wibracjom wystarczy mniejsze natężenie czynnika stymulującego, aby pobudzić te nerwy.

Wstępne testy przeprowadzono na grupie 10 ochotników, którzy zakładali rękawicę na niedominującą dłoń, wibracja przykładana była do palca wskazującego. Testy obejmowały rozróżnianie nacisku w dwóch punktach i nacisku w jednym punkcie, rozróżnianie wagi różnych włókien, dopasowywanie do siebie kawałków papieru ściernego o różnej ziarnistości oraz przytrzymywanie obiektu względem pionowej powierzchni z możliwie najmniejszą siłą tak, aby nie spadł.

Testy te wykonywano z różnym natężeniem wibracji (od 50% do 100%, gdzie 100% było progiem wyczuwalności wibracji) osiągając poprawę o 15-20%. Naukowcy mają nadzieję jeszcze poprawić te osiągnięcia, jak również znaleźć poziom wibracji dający najlepsze wyniki. Rozwiązaniem tym zainteresowały się już NASA i Departament Obrony USA.

(GIT)

Rękawica wraz z papierem ściernym używanym do testów / Credits: Georgia Tech/Gary Meek

Comments are closed.