Kapsuła CST-100 poleci rakietą Atlas

0

Konsorcjum Boeing ogłosiło 4 sierpnia, że wybrało rakietę nośną Atlas V do wystrzeliwania załogowej kapsuły CST-100. Pierwsze loty testowe mają odbyć się w 2015 roku.

Niecały miesiąc temu NASA wraz ze spółką United Launch Alliance (operator rakiet Atlas i Delta) ogłosiła program przystosowania rakiet Atlas V do przyszłych lotów załogowych. Możliwe, że dodatkowo wpłynęło to na decyzję wyboru rakiety do programu testowego kapsuły CST-100.

Potencjalnymi konkurentami były rakiety Delta 4, Falcon 9 oraz istniejąca praktycznie tylko na papierze Liberty firmy ATK. Rakiety Atlas cechują się bardzo dużą niezawodnością. Wczoraj odbył się 27. z rzędu udany start Atlasa V. Na podróż do Jowisza wyniesiona została sonda Juno.

Jest to kolejna wygrana dla ULA w komercyjnym wyścigu kosmicznym. Prócz statku Boeinga rakietą Atlas V mają być wynoszone również mini-wahadłowiec Dream Chaser oraz kapsuła firmy Blue Origin. Głównym konkurentem wyścigu jest SpaceX wraz z kapsułą Dragon, która również szykuje się do realizowania komercyjnych lotów załogowych. Statki mają obsługiwać loty do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i habitatów Bigelow Aerospace

Siedmioosobowe kapsuły CST-100 wyniesione zostaną rakietą Atlas V w konfiguracji 412. Oznacza to, iż rakieta będzie posiadała jeden booster oraz dwa silniki na drugim stopniu (Centaur). Starty odbywałyby się z platformy startowej numer 41 na Przylądku Canaveral. Jeżeli NASA przeznaczy Boeingowi odpowiednie fundusze z programu CCDev, to w 2015 roku odbędą się trzy loty rakiety wraz z kapsułą:

– bezzałogowy orbitalny lot testowy,
– bezzałogowy start ze sprawdzeniem awaryjnego trybu (abort) w czasie lotu rakiety,
– zbliżenie się kapsuły CST-100 wraz z dwoma pilotami Boeinga do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Decyzja, która rakieta zostanie wykorzystana w kolejnych, operacyjnych lotach kapsuły, zostanie podjęta w przyszłości.

(BOEING)

Comments are closed.