Przestrzeń międzygwiezdna bliższa, niż do tej pory sądzono?

0

Naukowcy zajmujący się analizą najnowszych danych ze sond Voyager 1 oraz Cassini obliczyli, że Voyager 1 w każdej chwili może przekroczyć granicę Układu Słonecznego – byłoby to znacznie wcześniej, niż do tej pory szacowano.

Dane z detektora cząstek niskoenergetycznych na pokładzie Voyagera 1 już od grudnia 2010 roku wykazywały, że prędkość cząsteczek pochodzenia słonecznego zmniejszyła się do zera. Taki sam odczyt uzyskiwany był aż do lutego 2011 – w ten sposób odkryto wcześniej nieprzewidzianą „strefę buforową” na granicach Układu Słonecznego.

Aby dokonać odkrycia, Tom Krimings – który przewodzi zespołowi naukowców zajmujących się danymi z detektora Voyagera oraz z instrumentu magnetosferycznego obrazowania na pokładzie Cassini – wraz z kolegami użyli obu zbiorów danych jednocześnie. Instrument Cassini zbiera dane o neutralnych atomach wnikających od zewnątrz do naszego Układu Słonecznego. Wyniki wskazują, że granica pomiędzy przestrzenią międzygwiezdną a powłoką naładowanych cząstek, które Słońce rozrzuca wokół siebie, znajduje się 16-23 miliardy kilometrów od Ziemi, z czego najprawdopodobniejsza wydaje się wartość 18 miliardów km. Voyager 1 znajduje się teraz właśnie 18 mld km od Ziemi. Dokładnie w chwili pisania tego tekstu jest to 116,89 jednostek astronomicznych – na przebycie takiego dystansu światło potrzebuje 16 godzin, 12 minut oraz 9,8 sekundy. Jedna jednostka astronomiczna to średnia odległość dzieląca Ziemię i Słońce.

Już po publikacji wyników okazało się, że prawdopodobnie Voyager 1 wleciał właśnie w sferę „bąbli” magnetycznych, których istnienie zostało teoretycznie przewidziane wcześniej. Wskazują na to dane z pokładowych detektorów, które można oglądać na tej stronie.

Zdarzenie to zostało obszernie przedyskutowane na zaprzyjaźnionym forum dyskusyjnym.

Voyager 1 pokonuje dystans 1 mld km w 3 lata, więc na ostateczne potwierdzenie odkrycia nie będzie trzeba czekać długo. Uczeni analizują również dane z Voyagera 2, ale ten zawsze znajdował się znacznie bliżej Ziemi, niż jego bliźniak – aktualnie jest to 14 miliardów km.

Oba Voyagery zostały wystrzelone w 1977 roku, więc znajdują się w podróży już 33 lata. Voyager 1 to najdalszy od Ziemi obiekt kiedykolwiek zbudowany przez człowieka. Oddala się od nas z prędkością 17 km/s.

Zdarzenie to zostało obszernie przedyskutowane na zaprzyjaźnionym z naszym portalem forum dyskusyjnym:

Źródło: NASA/JPL

Comments are closed.