SBIRS dostarczył pierwsze zdjęcia

0

Nowy amerykański wojskowy satelita zobrazowania w podczerwieni GEO-1, systemu SBIRS, przesłał 21 czerwca pierwsze zdjęcia na Ziemię, poinformował w zeszłym tygodniu Lockheed Martin.

SBIRS GEO-1 został wystrzelony na orbitę 7 maja tego roku. Satelita przechodzi obecnie fazę testów i sprawdzeń, których częścią było przesłanie pierwszych obrazów w podczerwieni.

SBIRS GEO-1 to najnowocześniejszy satelita do zobrazowania w podczerwieni. Dzięki niemu amerykańskie wojsko uzyska nowe możliwości w detekcji startów pocisków balistycznych, obrony przeciwrakietowej, możliwości wywiadu i rozpoznania pola walki.

Zestaw dwojakiego rodzaju czujników satelity pozwala na jednoczesne monitorowanie dużych obszarów globu i obserwacje mniejszych wycinków z większą dokładnością.

Misja SBIRS GEO-1 przebiega bez zakłóceń. Statek umieszczono na orbicie geostacjonarnej po 6 manewrach z użyciem silników. Następnie rozłożono jego panele ogniw słonecznych, osłonę przeciwsłoneczną i zestawy anten. Na końcu uruchomiono główny ładunek satelity, czyli czujniki podczerwieni.

Kolejne statki SBIRS GEO mają zostać wyniesione w 2012, 2014 i 2016 roku.

Zobacz też:

Źródło: Lockheed Martin

SBIRS GEO-1 - wizja artystyczna / Credits: Lockheed Martin

Comments are closed.