Chiny w wyścigu o oceaniczne głębiny

0

Chiny, aktywnie biorące udział w kosmicznym wyścigu, nie ograniczają się do eksploracji tylko jednego ekstremalnego środowiska, jakim jest orbita okołoziemska i przestrzeń kosmiczna. Innym, niezbadanym i rozległym obszarem ich zainteresowań są oceaniczne głębiny. Na tym polu, Państwo Środka najprawdopodobniej już wkrótce wysunie się na prowadzenie.

Oceany pokrywają około 71% powierzchni Ziemi. Są środowiskiem równie niegościnnym dla człowieka jak przestrzeń kosmiczna. Pojazdy głębinowe muszą mierzyć się przede wszystkim z ciśnieniem, wzrastającym wraz z głębokością. Z tego też powodu, oprócz batyskafów (obecnie w większości zautomatyzowanych), pojawia się niewiele załogowych łodzi podwodnych, które badałyby największe, kilometrowe głębiny.

Badanie tych obszarów jest ekscytujące ze względu na możliwość przeprowadzenia wielu fizycznych, chemicznych i przede wszystkim biologicznych eksperymentów i obserwacji. Oceaniczne głębie skrywają żywe organizmy, które mogą zainteresować astrobiologów. Tym bardziej, że oprócz Ziemi, dwa ciała Układu Słonecznego najprawdopodobniej także posiadają olbrzymie rezerwuary wody – Europa i Enceladus.

Nie można także odrzucić innych korzyści związanych z eksploracją morskich głębin, które interesują chińskich konstruktorów okrętu, takich jak poszukiwanie złóż minerałów, czy ukazanie potęgi macierzystego kraju.

Dzieło chińskich inżynierów, podwodny, załogowy pojazd Jiaolong, pozwoli na zbadanie 99,8% morskich obszarów. Długi na 8,2 metra, ważący 22 tony, docelowo będzie zanurzał się na głębokość 7000 metrów. W ten sposób zostanie pobity aktualny rekord – załogowego okrętu Shinkai 6500, należącego do Japonii i nurkującego na maksymalną głębokość 6500 metrów.

Chińczycy nie ukrywają, że chcą znaleźć się na pierwszym miejscu wyścigu w eksploracji morskich głębin, przed wymienioną już Japonią, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Francją.

Prace nad okrętem podwodnym i statkiem-matką rozpoczęły się już w 2002 roku. Wzięło w nich udział około stu chińskich instytucji i firm. W trakcie projektowania, największym wyzwaniem było opracowanie konstrukcji zdolnej wytrzymać wysokie ciśnienie. Kolejne problemy sprawiały zautomatyzowane systemy kontroli i wydajny układ zasilania.

Z postępów prac wynika, że Chińczycy są coraz bliżej osiągnięcia zamierzonego celu, szczególnie pod względem wytrzymałości kadłuba na wysokie ciśnienie.

Jiaolong przeszedł już kilka testów głębinowych. Rok temu zanurzył się już na głębokość 3759 metrów, w tym roku, najprawdopodobniej jeszcze w lipcu, ma osiągnąć granicę 5000 metrów.

W zeszłorocznym eksperymencie, trzyosobowa załoga osadziła Jiaolong na morskim dnie, wykonując kilka zdjęć oraz osadzając flagę Chińskiej Republiki Ludowej.

Jiaolong spędzi najbliższe 47 dni na Oceanie Spokojnym (licząc od piątku, 1 lipca 2011), gdzie przeprowadzone zostaną testy zanurzeniowe na 5000 metrów.

Źródło: Xinhua

Zdjęcie wykonano 1 lipca 2011 roku. Przedstawia podwodny okręt Jiaolong, ładowany na Xiangyanghong 09, naukowy statek badawczy. Załadunku dokonano w porcie miasta Jiangyin, w prowincji Jiangsu, we wschodniej części Chin. Jiaolong rozpoczyna swoją podróż, w trakcie której zanurzy się na głębokość 5000 metrów, kontynuując zeszłoroczne testy, w trakcie których osiągnął granicę 3579 metrów. [Credits: Xinhua]Zdjęcie wykonano 1 lipca 2011 roku. Przedstawia podwodny okręt Jiaolong, ładowany na Xiangyanghong 09, naukowy statek badawczy. Załadunku dokonano w porcie miasta Jiangyin, w prowincji Jiangsu, we wschodniej części Chin. Jiaolong rozpoczyna swoją podróż, w trakcie której zanurzy się na głębokość 5000 metrów, kontynuując zeszłoroczne testy, w trakcie których osiągnął granicę 3579 metrów. [Credits: Xinhua] Zdjęcie przedstawia proces konstruowania Jiaolong (w nieznanym miejscu). [Credits: China Daily]

Share.

Comments are closed.