Misja ScopeDome Hevelius 2 – postęp prac

0

Trwają prace przy projekcie misji balonowej ScopeDome Hevelius 2. Część sprzętu jest właśnie budowana i/lub testowana.

W czerwcu informowaliśmy o początkach prac przy misji balonu stratosferycznego ScopeDome Hevelius 2. Głównym celem tej wyprawy jest szybkie odzyskanie gondoli wraz z całym sprzętem na pokładzie. Oprócz tego planowane jest wykonanie serii zdjęć, flimów oraz kilku pomiarów za pomocą zainstalowanych instrumentów.

Od czerwca zespół misji ScopeDome Hevelius 2 pracował nad poszczególnymi komponentami. Prace nad budową modułu APRS dobiegają końca. Jest możliwe, że dziś (27 lipca 2011) dojdzie do pierwszego testu stabilności pracy tego modułu. Możliwe, że dziś także nastąpi pierwszy test nadawania sygnałów.

Rozpoczęły się też pierwsze testy tego ważnego elementu kapsuły. Równolegle trwają prace nad gondolą, wewnątrz której zostaną zainstalowane instrumenty. Wszystkie potrzebne materiały do jej zbudowania zostały już dostarczone i obecnie trwa budowa poszczególnych ścianek.

W międzyczasie trwało poszukiwanie odpowiedniego aparatu fotograficznego – kilka dni temu wreszcie odpowiedni został zakupiony. Niebawem rozpoczną się testy tego aparatu – które będą w dużej części bazować na doświadczeniach z misji minimalnej. Jest więc dość prawdopodobne, że testy zakończą się w ciągu kilku tygodni.

Wiele wskazuje na to, że jeszcze przed końcem lata większość, jeśli nie cały sprzęt będzie gotowy. Po zakończeniu wszystkich wymaganych testów ogłoszona zostanie oficjalna data oraz miejsce startu.

Więcej informacji na temat misji ScopeDome Hevelius 2 można znaleźć w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Sponsorem tytularnym tego projektu jest firma ScopeDome, której jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie! Chcielibyśmy także podziękować Grzegorzowi Żochowskiemu za przekazanie modułów GPS na potrzeby tej misji.

Comments are closed.