STS-135: filmowe podsumowanie misji

0

Zakończona 21 lipca 2011 roku ostatnia misja promu kosmicznego obfitowała w wyjątkowe chwile. W tym artykule przedstawiamy wybór najciekawszych filmów podsumowujących tę wyprawę.

1 czerwca 2011 roku – prom Atlantis jest wyprowadzany na wyrzutnię startową LC-39A (ang. rollout). W trakcie rolloutu nieopodal, w Shuttle Landing Facility (SLF), ląduje prom Endeavour powracający z misji STS-134. Było to ostatnie wyprowadzenie promu na wyrzutnie startową oraz znak, że program wahadłowców (STS) dobiega końca.

{youtube}LE3Lc2i3BLw{/youtube}
Rollout promu Atlantis – 1 czerwca 2011 / Credits –

Przez kolejne tygodnie trwały przygotowania do startu. W tym czasie wykryto problem z zaworem jednego z trzech silników głównych SSME promu, usterkę jednak naprawiono szybko i nie doszło do opóźnienia startu. 8 lipca pomimo kiepskiej prognozy pogody doszło do próby startu. Odliczanie przebiegało sprawnie (pogoda też się poprawiała) aż do momentu na 31 sekund przed startem, kiedy to odkryto potencjalny problem z infrastrukturą naziemną. Problem został jednak rozwiązany i prom wystartował przed końcem okienka startowego. Bez wątpienia było to dość niespodziewane wydarzenie.

{youtube}1qjZ86GIPwE{/youtube}
Start promu Atlantis do misji STS-135 / Credits – NASA TV,

Trzeciego dnia misji tuż po godzinie 17:00 CEST prom Atlantis zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Około godzinę wcześniej nastąpił ostatni manewr RPM, który można zobaczyć na poniższym nagraniu:

{youtube}UtvuCocb-tM{/youtube}
(Przyśpieszony) manewr RPM promu Atlantis – 10.07.2011 / Credits – NASA TV,

Rozpoczęła się część wspólna misji. Głównym ładunkiem misji STS-135 był moduł logistyczny MPLM, który dowiózł niecałe pięć ton ładunku, części zamiennych i sprzętu. Operacja przenoszenia modułu MPLM z ładowni promu odbyła się podczas czwartego dnia misji.

{youtube}qUP-5ehHQNM{/youtube}
(Przyśpieszone) przenosiny MPLM z ładowni promu Atlantis – 11.07.2011 / Credits – NASA TV,

Dzień później nastąpił spacer EVA-1 – ostatni spacer kosmiczny związany z promem kosmicznym. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Mike Fossum i Ron Garan, należący do załogi 28. Ekspedycji na ISS (a nie misji STS-135). Spacer trwał sześć godzin i trzydzieści jeden minut. Astronauci wykonali wszystkie zaplanowane zadania.

{youtube}ssTkWcXKM40{/youtube}
Spacer EVA-1 misji STS-135 – 12.07.2011. Spacer kosmiczny (przyśpieszony) od szóstej minuty i siódmej sekundy tego nagrania / Credits – NASA TV,

Kolejne dni były przeznaczone głównie na transferze ładunku na Stację z modułu MPLM oraz dolnego pokładu promu. W międzyczasie astronauci brali udział w wywiadach dla stacji radiowych i telewizji. Od czasu do czasu wspominano także o kończącym się programie STS. Poniższe nagranie to podsumowanie prac dziewiątego dnia misji STS-135.

{youtube}MKQeMQLLk2w{/youtube}
Dziewiąty dzień misji – 16.07.2011 / Credits – NASA TV,

19 lipca 2011 roku prom Atlantis po raz odstani odcumował od ISS. Kilkadziesiąt minut po odcumowaniu rozpoczęła się operacja oblotu Stacji przez prom. Tym razem ISS najpierw dokonała obrotu o 90 stopni, ustawiając się “krawędzią” do promu. Dzięki takiej orientacji ISS będzie możliwe dokładne sfotografowanie rzadko obserwowanych obszarów Stacji, takich jak krawędzie kratownicy czy też panele słoneczne.

{youtube}4PEp9fjeLME{/youtube}
(Przyśpieszony) oblot promu Atlantis dookoła ISS – 19.07.2011 / Credits – NASA TV,

Po odcumowaniu rozpoczęły się przygotowania do wejścia promu Atlantis w atmosferę. Koniec misji zaplanowano dla dwusetnej orbity, w dniu 21 lipca 2011 roku. Tego dnia (a raczej nocy, gdyż lądowanie nastąpiło przed świtem) pogoda na Florydzie była wyśmienita i prom wylądował w SLF o godzinie 11:56 CEST. Tym samym zakończyła się ostatnia misja promu kosmicznego i trzydziestoletni program STS.

{youtube}HLDG5sNMX2M{/youtube}
Lądowanie promu Atlantis – 21.07.2011 / Credits –

Wraz z końcem misji promów kosmicznych rozpoczyna się proces wycofywania wahadłowców ze służby. Proces ten potrwa kilka miesięcy, po których promy zostaną przekazane kilku amerykańskim muzeom. Atlantis pozostanie w Kennedy Space Center na Florydzie.

Comments are closed.