Udany start rakiety Sojuz 2-1a z sześcioma satelitami Globalstar

0

W środę, 13 lipca 2011 roku, o godzinie 04:27 CEST z kosmodromu Bajkonur nastąpił udany start rakiety Sojuz 2-1a. Na pokładzie tej rakiety znalazło się sześć satelitów firmy Globalstar Inc. Tym samym poszerzone zostały możliwości technologiczne dla ponad 400 tysięcy klientów na całym świecie.

Wczorajszy start jest kolejnym aktem w procesie wymiany starych satelitów firmy Globalstar, wystrzelonych ponad dekadę temu, na nowe zastępcze jednostki. Satelity zostały złożone w Rzymie przez potentata w branży kosmicznej – Thales Alenia Space. Osprzęt komunikacyjny zbudowany został w Tuluzie we Francji. Każdy z satelitów ważył około 700 kg w momencie startu.

Po zakończeniu pomyślnej pierwszej fazy lotu na orbitę, kiedy to wypaleniu uległ ostatni trzeci stopień rakiety, kontrolę nad ładunkiem przejął górny stopień – Fregata, który wykonał dwa odpalenia. Satelity trafiły na odpowiednią orbitę o nachyleniu 52 stopni i wysokości 921 kilometrów.

Proces uwalniania satelitów zakończony został o godzinie 06:27 CEST. Dzięki specjalnie zaprojektowanej platformie mocującej sześć jednostek wpierw oddzieliły się dwie satelity, położone na górze. Kilka chwil później uwolniono cztery pozostałe.

W czasie tej misji zastosowano cyfrowy system kontroli nad rakietą, co pozwoliło na wykorzystanie szerszej, nieco ponad 4-metrowej osłony aerodynamicznej mieszczącej ładunek.

Start został opóźniony o dwa dni po tym jak w czasie odliczania do startu zegar zatrzymał się na kilka sekund przed opuszczeniem wyrzutni przez rakietę. Jedno z ramion stanowiska startowego nie odsunęło się od rakiety Sojuz 2-1a. Technicy zdołali jednak w miarę szybko uporać się z problemem.

Amerykańska firma Gobalstart Inc. dostarcza technologię mobilnej komunikacji oraz przesyły danych w ponad 120 krajach.

(Globalstar, Starsem)

Share.

Comments are closed.