Lipiec 2011 – nowości w firmie SpaceX

0

W ostatnich dniach pojawiło się wiele ciekawych informacji dotyczących postępu prac w firmie SpaceX.

Delta Mission Checkout (DMCO) dla SpaceX
SpaceX otrzyma budynek DMCO, położony około 8 kilometrów na południe od wyrzutni LC-40, z której aktualnie wystrzeliwane są rakiety Falcon 9. Ten budynek ma pomóc przy pracach związanych z rakietami Falcon 9 oraz kapsułą Dragon. Dotychczas firma SpaceX przygotowywała rakiety Falcon 9 przy wyrzutni LC-40, jednak jest tam bardzo mało miejsca, ograniczając możliwości i zakres prac. Budynek DMCO pozwoli na bardziej wydajne prace przy przygotowywaniu rakiet Falcon 9 oraz przeznaczenie większej ilości miejsca dla kapsuły Dragon. Poprzednio budynek służył pracom związanym z rakietami Delta II, które powoli są wycofywane z użytku.

Wkrótce decyzja w sprawie COTS Demo Flight 2?
Jest możliwe, że w najbliższych tygodniach zapadnie decyzja co do zakresu drugiego demonstracyjnego lotu kapsuły Dragon. Firma SpaceX chce połączyć 2. i 3. lot demonstracyjny w jedną misję, w trakcie której kapsuła Dragon zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). NASA z kolei chciała, by dokonano oddzielnych misji i dopiero podczas 3. lotu demonstracyjnego doszłoby do połączenia ze Stacją ISS. Dużo do powiedzenia w tej kwestii mają także Rosjanie, którzy są istotnym partnerem NASA w programie ISS. Dyskusje i analizy na ten temat trwają już kilka miesięcy, co oznacza, że pomysł połączenia misji jest możliwy. Jeśli NASA wyrazi zgodę na połączenie 2. i 3. misji demonstracyjnej w jeden lot, to możliwe, że ta wyprawa nastąpi jeszcze przed końcem tego roku.

Starty z wyrzutni LC-39A?
Wraz z końcem programu wahadłowców (STS), NASA poszukuje zastosowań dla swojej infrastruktury. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie platform startowych LC-39A i LC-39B dla komercyjnych lotów rakietowych, w tym załogowych. W ostatnich tygodniach pojawiły się niepotwierdzone informacje, według których za kilka lat rakiety Falcon 9 lub Falcon Heavy będą także startować z wyrzutni LC-39A. Jednocześnie nie pojawiły się szczegóły, które prawdopodobnie w tej chwili są przedmiotem dyskusji i analiz wewnątrz NASA. Prawdopodobnie za kilka miesięcy najwcześniej pojawi się pierwsza oficjalna informacja na ten temat.

Test silnika Merlin Vacuum
Ponadto, 28 czerwca 2011 roku przeprowadzony został sześćdziesięciosekundowy test silnika drugiego stopnia rakiety Falcon 9. Silnik ten – o nazwie Merlin Vacuum – ma pracować w warunkach niskiego ciśnienia i ma inną konstrukcję dyszy w porównaniu do silnika Merlin 1C, używanego w dolnym stopniu Falcona 9. Test silnika Merlin Vacuum przeprowadzono w ośrodku firmy SpaceX w McGregor w Teksasie. Według firmy SpaceX impuls specyficzny silnika Merlin Vacuum to 342 s – najwyższa wartość wśród amerykańskich silników rakietowych napędzanych paliwem węglowodorowym.

{youtube}O90FROx8J3Y{/youtube}
Sześćdziesięciosekundowy test silnika drugiego stopnia rakiety Falcon 9 / Credits –

Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy prace w firmie SpaceX będą dalej przebiegać jednocześnie w wielu miejscach.

Przekazanie pierwszej kapsuły Dragon do Air Force Space and Missile Museum
Air Force Space and Missile Museum na Florydzie, mieszczące się nieopodal używanych dziś wyrzutni rakietowych, wzbogaciło się (tylko do 10 lipca) dziś o pierwszą kapsułę Dragon, która dokonała lotu orbitalnego. Prawdopodobnie już za kilka godzin na blogu Florydziaka pojawi się kilka zdjęć tej kapsuły.

(SpaceX)

Share.

Comments are closed.