XENITH wspierany przez Aerojet, Astrium i QinetiQ

0

Aerojet, EADS Astrium i QinetiQ będą wspólnie promowały napęd jonowy XENITH.

Trzy duże firmy branży kosmicznej, Aerojet, EADS Astrium Crisa i Qinetiq, ogłosiły, że będą wspólnie promowały i wspierały układ napędu jonowego Xenon Ion Thruster, XENITH na rynku komercyjnych statków kosmicznych. Porozumienie między firmami ma pozwolić klientom na czerpanie z sumy ich wiedzy i doświadczeń.

XENITH, oparty o wysokowydajny silnik jonowy T6 firmy QinetiQ, pozwala zredukować zapotrzebowanie na paliwo nawet 12-krotnie w stosunku do silników chemicznych. Może być używany do manewrów na orbicie okołoziemskiej (manipulowanie i zmiana orbity) i jako główny napęd w misjach w głębokiej przestrzeni kosmicznej.

Sam T6 jest rozwinięciem silnika T5, użytym w misji GOCE, która wymagała precyzyjnej kompensacji siły oporu atmosfery szczątkowej. Zmodyfikowany T6 znajdzie się również na pokładzie sondy Bepi-Colombo i na europejskiej platformie satelitarnej Alphabus.

QinetiQ wnosi do współpracy układ napędowy i podsystemy sterowania przepływem, Crisa zaś (część EADS Astrium, która dostarcza systemy kontroli lotu do większości misji ESA – łącznie przepracowały one na orbicie ponad 3000 lat) podukłady zasilania i kontroli. Współpraca QinetiQ z Aerojetem pozwoli firmie na dotarcie do większej ilości klientów. Napędy elektryczne Aerojeta pracują obecnie na 150 statkach kosmicznych. Aerojet zajmie się produkcją niektórych części oraz integracją napędu ze statkami klientów. Nowy napęd rozszerzy też wachlarz oferty napędowej giganta.

Źródło: Aerojet

Comments are closed.