MSL wyląduje w kraterze Gale?

0

Najnowsze informacje wskazują, że zespół naukowy rekomenduje krater Gale jako cel badań łazika Curiosity. Tym samym istnieją duże szanse, że to właśnie to miejsce ostatecznie zostanie wybrane przez NASA jako cel misji MSL.

Gale to 150km krater powstały około 3,5-3,8 mld lat temu. Nazwa tej formacji pochodzi od Waltera Fredericka Gale’a, australijskiego bankiera, którego silne zamiłowanie do astronomii doprowadziło m.in. do odkrycia kilku komet  i gwiazd podwójnych. Podczas ostatniej 5. konferencji poświęconej potencjalnym miejscom lądowania łazika MSL dokonano przeglądu wszystkich czterech obecnie rozważanych lokalizacji. Są to: krater Eberswalde, dolina Mawrth, krater Holden i krater Gale. Każde z tych miejsc spełnia zarówno oczekiwania naukowe, jak i narzucone ograniczenia inżynieryjne. Nieoficjalne informacje sugerują, iż krater Gale jest obecnie faworytem zespołu naukowego. Oznacza to, że ma duże szanse stać się docelowym miejscem lądowania pojazdu Curiosity. W rankingu tuż za nim znajduje się krater Eberswalde. Rekomendacja zespołu naukowego krateru Gale wcale nie oznacza wyboru tego miejsce na cel misji MSL. Tutaj ostateczna decyzja należy do zarządu NASA, który przy wyborze będzie się kierować wszystkimi czynnikami. Ostateczna decyzja najprawdopodobniej zostanie podjęta już w piątek. Oficjalna informacja na ten temat powinna pojawić się w przyszłym tygodniu.

Gdyby krater Gale został wybrany na cel misji MSL, jak mogłaby przebiegać jego eksploracja? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć, przeglądając prezentacje, które omawiane były na wspomnianej konferencji dotyczącej wyboru miejsca lądowania. Obszar do którego miałby dotrzeć łazik Curiosity, znajduje się w północnym fragmencie wnętrza krateru Gale. Po wylądowaniu MSL udałby się w kierunku południowym w stronę wzgórz stanowiących centralny fragment krateru. W ciągu około 877 dni marsjańskich łazik pokonałby różnicę wzniesień o wartości ~1,26 km, pokonując tym samym trasę długości ~36 km. Duże znaczenie ma tu również fakt, iż obszar znajdujący się na szczycie wzniesienia jest bardzo bogaty pod względem naukowym i oferuje kilka różnych potencjalnych celów badawczych dla misji rozszerzonej. Należy też podkreślić, że maksymalna wysokość, na jaką wznoszą się wzgórza wewnątrz krateru Gale, to aż 5 km ponad miejscem lądowania! Oznacza to, że hipotetyczna trasa pokonywałaby tylko część tej różnicy wysokości podczas misji podstawowej. Niemniej krater Gale byłby zapewne najciekawszym pod względem wizualnym obszarem Marsa do tej pory badanym przez pojazdy marsjańskie.

{youtube}rvXHu-U02UE{/youtube}
Animacja pokazująca przelot nad kraterem Gale z zaznaczonymi hipotetycznymi trasami łazika MSL. Wizualizacja powstała na podstawie zdjęć i danych wysokościowych z sond Mars Express oraz MRO. Autorem animacji jest Doug Ellison unmannedspaceflight.

Źródło: NASA

Wizualizacja krateru Gale (NASA)

Hipotetyczna trasa jaką mógłby przebyć MSL po wylądowaniu w kraterze Gale (R.Anderson/D.Sumner/J.Bell)

Potencjalne miejsca badań dla misji rozszerzonej (R.Anderson/D.Sumner/J.Bell)

Comments are closed.