Znamy imię pierwszego satelity Galileo

0

W Bułgarii rozstrzygnięto konkurs na imię jednego z dwóch pierwszych satelitów Galileo. Statek otrzyma imię po dziewięcioletniej Natalii. Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie podobnego konkursu w Belgii.

16 czerwca w Bułgarii rozstrzygnięto jeden z dwóch konkursów na imiona pierwszej pary satelitów europejskiego systemu globalnej nawigacji satelitarnej Galileo. Start satelitów przewidziany jest na 20 października.

Konkurs plastyczny poświęcony astronautyce wygrała w Bułgarii dziewięcioletnia Natalia. Na ceremonii w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Sofii Natalia otrzymała statuetkę przedstawiającą satelitę Galileo oraz dyplom przyznający satelicie jej imię. Komisję na uroczystości reprezentowali: Ekaterini Kavvada (szefowa działu prawnego, finansowego i instytucjonalnego programu nawigacji satelitarnej UE) i Bernhard Schnittger.

Zwycięska praca została wyłoniona 8 czerwca przez jury w składzie: Niki Kunczew (prezenterka telewizyjna i radiowa), Tswetelina Bonowa (UNICEF Bułgaria) i Aleksandr Aleksandrow (kosmonauta, misja Sojuz TM-5/TM-4). Oceniane były walory estetyczne, oryginalność i zgodność pracy z tematem “kosmos i aeronautyka”.

Imię dla satelity wyłonione w konkursie belgijskim poznamy 29 czerwca. Tam uroczystość rozwiązania konkursu odbędzie się w centrum popularyzacji nauki Technopolis w Mechelen. Jury belgijskie tworzą: Dirk Frimout (astronauta, misja STS-45), Sabine Laruelle (minister gospodarki, samozatrudnienia i rolnictwa) oraz Christian De Bruyne (szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Belgii).

Komisja Europejska przeprowadzi podobne konkursy plastyczne we wszystkich państwach Unii Europejskiej w kolejności alfabetycznej. Wyłonią one imiona dla pozostałych satelitów. Konkurs w Belgii i Bułgarii trwał od 10 kwietnia do 31 maja. W pozostałych krajach będzie przeprowadzony między 1 września a 15 listopada.

Strona konkursu:  www.galileocontest.eu

Źródło: Komisja Europejska

Comments are closed.