Hiszpania z systemem obserwacji Ziemi podwójnego zastosowania?

0

Hiszpania zapowiada budowę satelitów radarowej i optycznej obserwacji Ziemi podwójnego zastosowania: cywilnego i wojskowego. To pierwszy narodowy program tego typu w Europie.

Minister obrony narodowej Hiszpanii, Carme Chacon, zapowiedziała budowę całkowicie hiszpańskich satelitów do radarowej i optycznej obserwacji Ziemi na użytek cywilno-wojskowy. Hiszpania ma szansę być pierwszym europejskim krajem z tego typu systemem obserwacji satelitarnej.

Minister powiedziała, że taki satelita będzie mógł dostarczyć dziennie do 100 zdjęć Ziemi z rozdzielczością maksymalną 90 cm.

Przy budowie satelitów miałaby zostać wykorzystana technologia obserwacji optycznych, użyta w satelitach “Paz” i “Ingenio”, które mają zapewnić zwiad optyczny dla hiszpańskiego wojska. Mają one trafić na orbitę w latach 2012-2013.

Hiszpański Paz będzie podobny do przedstawionego niemieckiego satelity TerraSAR-X / Credits: AstriumDeklaracje padły w trakcie uroczystej prezentacji satelity “Paz”, która odbyła się w ośrodku EADS CASA Espacio. Brali w niej udział również szef sztabu armii hiszpańskiej Jose Julio Rodriguez, sekretarz ds. obrony Constantino Mendez, sekretarz generalny ds. przemysłu Teresa Santero oraz przedstawiciele firm Hisdesat i Astrium Espana.

“Paz” został zamówiony przez ministerstwo obrony w firmie Hisdesat w 2007 roku w ramach narodowego planu obserwacji Ziemi. Hisdesat zlecił projekt i budowę satelity spółce EADS CASA Espacio. To pierwszy satelita, który zostanie zaprojektowany i zbudowany przez hiszpańskie firmy aerokosmiczne.

“Paz” ma zostać wyniesiony rosyjską rakietą nośną Dniepr i ma pracować przez co najmniej 5,5 roku. Będzie miał prawie 2 metry długości, 1,15 średnicy i masę ok. 1,4 tony.

Satelita Ingenio / Credits: AstriumZa segment naziemny projektu odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Technologii Aerokosmicznych, który ma zbudować m. in. naziemne stacje śledzenia w Torrejon koło Madrytu i w Maspalomas na Wyspach Kanaryjskich.

Źródło: spacedaily.com

Comments are closed.