Chang’e-2 opuściła orbitę Księżyca

0

Chińska sonda kosmiczna Chang’e-2 opuściła wczoraj orbitę Księżyca. Pozostałe paliwo zostanie zużyte do eksploracji głębokiej przestrzeni kosmicznej.

9 czerwca chiński orbiter księżycowe Chang’e-2 opuścił orbitę naszego naturalnego satelity. O 09:10 sonda wykonała manewr zejścia z orbity i weszła na trajektorię prowadzącą do punktu równowagi L2 układu Ziemia – Słońce. Podróż zajmie około 85 dni, poinformowała państwowa administracja nauki, technologii i przemysłu na rzecz obrony narodowej.

Sonda wykonała już swoje wszystkie zadania, a 1 kwietnia przekroczyła o pół roku swój planowany czas działania. Zarządzający misją zdecydowali się wykonać dodatkową misję eksploracyjną, zużywając pozostałe w statku paliwo. Udana podróż w głęboką przestrzeń kosmiczną jest jednym z pięciu zadań rozszerzonej misji Chang’e 2. Naukowcy mają nadzieję, że sonda będzie pracowała do końca przyszłego roku.

Zhou Jianliang z pekińskiego centrum kontroli aerokosmicznej, zastępca głównego inżyniera misji, mówi, że “to pierwszy raz, gdy satelita okołoksiężycowy rusza w głęboką przestrzeń kosmiczną”. Przesunięcie sondy z odległości prawie 400 000 km na odległość 1 500 000 kilometrów będzie sprawdzianem dla chińskich metod i infrastruktury śledzenia i przekazu danych. Sam statek również nie był konstruowany z myślą o głębokiej przestrzeni kosmicznej.

Nim sonda oddaliła się od Księżyca wykonała dwa ostatnie zadania z nim związane. Pierwsze to wykonanie zdjęć obu biegunów Selene, drugie to przelot na wysokości 15 kilometrów nad Sinus Iridum. Sonda wykonała zdjęcia wysokiej rozdzielczości tego obszaru, który jest jednym z proponowanych miejsc lądowania przyszłych misji księżycowych.

Chang’e-2 trafiła na orbitę 1 października 2010. Od 6 października krążyła wokół Księżyca.

Zobacz też:

Źródło: Xinhua

Comments are closed.