Le Bourget – czwarty dzień targów

0

23 czerwca to ostatni, czwarty dzień “trade day” na targach Le Bourget 2011. Zapraszamy do relacji z kilku ciekawych wydarzeń tego dnia.

{jathumbnailoff} Czwarty dzień targów Le Bourget to ostatni “trade day”, na który wstęp mają tylko przedstawiciele przemysłu oraz media. Piąty, szósty i siódmy dzień to dni otwarte, na które może wejść każdy. Podczas dni otwartych znacznie mniej jest wydarzeń typu biznesowego, więcej jest natomiast pokazów.

Podczas czwartego dnia targów odbyło się kilka ciekawych konferencji i spotkań, na których przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net byli obecni. Ten artykuł zawiera krótkie podsumowanie wydarzeń, jakie nastąpiły tego dnia.

Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (IAF), Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA), Novespace, Zhai Zhang
Na pokładzie samolotu do lotów parabolicznych (Airbus A300 ZERO-G) odbyła się wyjątkowa konferencja prasowa z udziałem Zhai Zhanga – pierwszego Chińczyka, który dokonał spaceru kosmicznego (EVA). Oprócz tajkonauty na konferencji obecni byli: Jean-Jacques Dordain (dyrektor generalny ESA), Berndt Feuerbacher (prezes IAF), Jean-Francois Clervoy (astronauta ESA oraz prezes Novespace) oraz kilku przedstawicieli CNSA. W trakcie konferencji przedstawiono profil działalności firmy Novespace, organizującej loty paraboliczne oraz współpracy pomiędzy IAF a CNSA. Na końcu konferencji zadano serię pytań Zhai Zhangowi. Szczegóły tego wydarzenia są opisane poniżej.

Prezentacja działalności Novespace
Obecnie samolotem A300 ZERO G, oprócz naukowców, latają europejscy astronauci przygotowujący się do misji kosmicznych. Dobrą wiadomością jest to, że trwają pracę nad tym, by samolotem mogli latać również ludzie w ramach lotów komercyjnych, jednak jest jeszcze kilka procedur i certyfikacji do zrealizowania, aby samolot mógł wykonywać komercyjne loty. Możliwe, że już w 2012 roku będziemy mogli poczuć się jak astronauci na pokładzie tego samolotu. Przewidywany koszt takiego lotu wynosi około 3000 euro. Firma Novespace szykuje się też do wymiany samolotu na nowszy. Rozważane są modele A310 lub A300-6. Wymiana nastąpi w roku 2014.

Samolot Airbus A300 ZERO G, należący do Novespace / Credits – Ela Zocłońska

Współpraca pomiędzy IAF a CNSA
IAF zacieśnia współpracę z CNSA. W 2013 roku konferencja International Astronautical Congress (IAC) odbędzie się w Pekinie. Ponadto 300 flag IAF, które przez ostatnie miesiące znajdowały się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a 1 czerwca 2011 r. wróciły na Ziemię, znów poleci w kosmos – tym razem wraz z chińską mini-stacją Tiangong-1, której wystrzelenie planowane jest na październik. Następnie flagi IAF powrócą na Ziemię wraz z kolejną chińską misją załogową (Shenzhou 9).
Zacieśniona współpraca pomiędzy IAF a CNSA może też przynieść korzyści dla satelitów typu CubeSat: trwają właśnie zaawansowane rozmowy na temat możliwości umieszczania CubeSatów na pokładach chińskich rakiet, przez co dostęp do orbity dla pikosatelitów tego typu powinien być jeszcze łatwiejszy.

Zhai Zhang
Na konferencji na pokładzie samolotu A300 ZERO-G obecny był także Zhai Zhang – pierwszy Chińczyk, który wyszedł w przestrzeń kosmiczną. Zhai Zhang odpowiadał na pytania dotyczące swojego spaceru kosmicznego. Na pytanie ze strony przedstawiciela Kosmonauty odnośnie wrażeń ze spaceru kosmicznego, tajkonauta odpowiedział, że “spora część treningu odbywała się pod wodą, dlatego też na orbicie zaskoczyłem się nieco, jak dużo sił musiałem włożyć, by otworzyć właz i wyjść w przestrzeń kosmiczną”. Ponadto, Zhai Zhang próbował opisać widoki w trakcie spaceru – “Ziemia wypełnia około jednej trzeciej pola widzenia, pozostałe dwie trzecie to czerń kosmosu”. Następnie dodał, że nie miał zbyt wiele czasu na podziwianie widoków w trakcie swego krótkiego spaceru kosmicznego – plan był wypełniony różnymi pracami.
Padły również pytania związane z innymi tajkonautami i tajkonautkami – kilku dziennikarzy chciało wiedzieć, kto poleci na orbitę w kolejnych misjach Shenzhou. Niestety, odpowiedź była pozbawiona szczegółów – trwa trening tajkonautów i w najbliższym czasie powinno dojść do selekcji załóg.

Zhai Zhang odpowiada na pytania / Credits - K. Kanawka

Zhai Zhang odpowiada na pytania / Credits – K. Kanawka

ATV-2 i przyszłość programu ATV
Po południu w pawilonie ESA zaprezentowano osiągnięcia niedawno zakończonej misji europejskiego pojazdu bezzałogowego ATV-2. Ponadto ESA zapowiedziała, że start ATV-3 powinien nastąpić w pierwszym kwartale 2012 roku.

Lotnictwo przyszłości – EADS prezentuje różne koncepcje
Na stanowisku firmy EADS można było zobaczyć różne koncepcje samolotów przyszłości. Jedna z koncepcji opierała się na obecnie wprowadzanych rozwiązaniach, takich jak materiały kompozytowe, biopaliwa czy konstrukcja typu latające skrzydło. Inna koncepcja to samolot w pełni zasilany z baterii. Inżynierowie pracujący przy tej koncepcji uważają, że około 2035 roku możliwe będzie zbudowanie regionalnego (zasięg rzędu 600 km) samolotu, zasilanego z baterii. Cechą szczególną takich samolotów byłby absolutny brak emisji w wyższych warstwach troposfery, także wody. Ewentualna konstrukcja samolotu elektrycznego będzie zależna od rozwoju technologii baterii, jednak inżynierowie EADS są umiarkowanie optymistyczni pod tym względem, gdyż już w tej chwili przeprowadza się sporo badań nad bateriami na potrzeby rynku motoryzacyjnego.

Koncepcja samolotu elektrycznego VoltAir / Credits - K. Kanawka

Koncepcja samolotu elektrycznego VoltAir / Credits – K. Kanawka

Polska na Le Bourget 2011
Na Le Bourget 2011 pojawiły się także polskie firmy z sektora lotniczego. Jedynym wyraźnym polskim akcentem astronautycznym była obecność studentów, którzy niedawno wygrali University Rover Challenge 2011 z łazikiem MAGMA2. Z konstrukcji lotniczych na szczególną uwagę zasługuje samolot Orka EM-11C, wystawiony przez firmę Zakłady Lotnicze Margański & Mysłowski z Bielska-Białej. Jest to czteromiejscowy górnopłat napędzany dwoma silnikami pchającymi. Struktura samolotu jest całkowicie wykonana z materiału kompozytowego. Zasięg samolotu to 1700 km, a dużym atutem samolotu jest niski koszt godziny lotu wynoszący mniej niż 200 dolarów, czyli około 10% mniej od kosztu samolotu podobnej klasy.

Orka

Samolot Orka EM-11C / Credits – Ela Zocłońska

Pozostałe
Najbardziej wyraźni wystawcy to firmy z europejskiego i amerykańskiego przemysłu aerokosmicznego. W tym roku na Le Bourget widoczna jest obecność Rosjan: w hali wystawowej wystawiają się rosyjskie firmy śmigłowcowe, lotnicze – także wojskowe. Każdego dnia odbywa się także przynajmniej jeden lot rosyjskiego samolotu (najczęściej pasażerski Suchoj Superjet 100 i wodnosamolot Beriev Be-200). Także obecność Chińczyków jest widoczna, choć bez pokazów lotniczych.

Europejs nEUROn - demonstrator bezzałogowego samolotu bojowego / Credits - K. Kanawka

Europejski nEUROn – demonstrator bezzałogowego samolotu bojowego / Credits – K. Kanawka

Boeing 787 Dreamliner - nowy samolot pasażerski / Credits - K. Kanawka

Boeing 787 Dreamliner – nowy samolot pasażerski / Credits – K. Kanawka

Warto wspomnieć jeszcze o samolocie Solar Impulse, zasilanym z baterii słonecznych. Jest to bardzo delikatna konstrukcja (wymagała umieszczenia pod hangarem-namiotem) o imponującej rozpiętości skrzydeł. W opinii pilotów samolot Solar Impulse o numerach HB-SIA jest wyjątkowo udany i po Le Bourget nastąpi dalsza seria testów tego samolotu.

Samolot SolarImpulse / Credits - K. Kanawka

Samolot SolarImpulse / Credits – K. Kanawka

Następne targi w Le Bourget odbędą się w 2013 roku. Jest niemal pewne, że i wtedy będzie można zobaczyć nowe konstrukcje oraz usłyszeć o nowych planach – także związanych z kosmosem.

Polecamy relację z trzeciego oraz z pierwszego i drugiego dnia targów.

{jathumbnailoff}

Comments are closed.