Jest już dostępna polska wersja oprogramowania dla domowego i szkolnego planetarium

0

Naukowcy i edukatorzy związani z programem astronomii edukacyjnej Hands-On Universe, Europe opracowali polską wersję popularnego wirtualnego planetarium – WorldWide Telescope (WWT). Jest to oprogramowanie przygotowane przez badawczo-rozwojowy oddział firmy Microsoft we współpracy z astronomami z najważniejszych ośrodków na świecie.

“Chcemy w ten sposób uczcić otwarcie nowego planetarium Niebo Kopernika” – napisał na polskiej stronie internetowej Hands-On Universe, Europe dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN – instytucji, która wspiera program astronomii edukacyjnej.

“Całkowicie darmowe oprogramowanie pozwala nie tylko oglądać przygotowane przez astronomów pokazy, ale także samemu je tworzyć. Do dyspozycji mamy fotografie i dane uzyskane przez największe ziemskie obserwatoria oraz teleskopy kosmiczne” – wyjaśnia Mankiewicz.

Oprogramowanie WWT współpracuje również z naukowymi bazami danych i samodzielnie przeszukuje internet w poszukiwaniu ciekawych materiałów. W ten sposób dzięki wirtualnemu planetarium można podziwiać nie tylko Wszechświat, ale także komórki czy molekuły.

“Wizyta w Niebie Kopernika czy innym polskim planetarium może być dla uczniów niezwykle inspirująca. WWT to narzędzie, dzięki któremu taką wizytę można właściwie dowolnie przedłużać” – mówi Mankiewicz. “Na lekcjach można spróbować zorganizować sesje, podczas których każdy uczeń będzie mógł zaprezentować własny pokaz” – dodaje.

WWT wspiera również korzystanie z treści pochodzących od użytkowników (ang. user-generated content), co czyni je atrakcyjnym oprogramowaniem także dla miłośników astronomii, w tym pasjonatów astrofotografii.

Oprogramowanie wpiera również systemy projekcyjne podobne do tych, które zostały zainstalowane w Niebie Kopernika. Z możliwości prezentowania pokazów WWT na kopule korzysta obecnie kilka dużych planetariów na świecie.

W przygotowaniu polskiej wersji WWT ważną rolę odegrali autorzy popularnego edukacyjnego bloga “U Kuprasów“. Poza programem Hands-On Universe, Europe i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, za rozwój WWT w Polsce będzie też odpowiadał portal Astronomia.pl.

“Współpraca nie ograniczy się tylko do tych partnerów” – zapewnia Mankiewicz. “Bibliotekę gotowych seansów można znaleźć na stronach amerykańskiego programu WWT Ambassadors. My jesteśmy jego pierwszymi zagranicznymi partnerami i będziemy chcieli ten zbiór rozwijać, a do współpracy mogą się włączyć także inne instytucje z naszego kraju” – wyjaśnia.

Instrukcja instalacji polskiej wersji jezykowej WWT znajduje sie na stronie Hands-On Universe, Polska, pod adresem: http://www.pl.euhou.net.

 

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje panu Janowi Pomiernemu z serwisu Astronomia.pl za przesłany tekst.

Comments are closed.