Le Bourget – 3. dzień Salonu Lotniczo-Astronautycznego

0

Trwają targi Le Bourget 2011. Zapraszamy do relacji z trzeciego dnia wystawy.

Trzeci dzień targów Le Bourget – 22 czerwca 2011

Galileo

22 czerwca 2011 podpisano kontrakt dotyczący stacji naziemnych do obsługi europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Kontrakt podpisano w obecności Laurenta Wauquieza (francuskiego ministra ekonomi) i Jeana-Jacquesa Dordaina (dyrektora Europejskiej Agencji Kosmicznej). Pierwszy satelita zostanie wyniesiony na orbitę w październiku bieżącego roku. Kontrakt zawiera sześć zadań. Zadanie 2 zostało podpisane przez Reynalda Sezneca, dyrektora Thales Alenia Space France, oraz Didiera Faivre, dyrektora działu Galileo ESA. Zadanie 3 zostało podpisane przez Colina Payntera, dyrektora zarządzającego EADS Astrium, i dyrektora Didiera Faivre.

High-Thrust Engine (HTE)

22 czerwca 2011 ESA podpisała kontrakt o wartości 60 milionów euro z Joint Propulsion Team (konsorcjum firm Astrium GmbH, Avio SpA i Snecma) na wstępny przegląd koncepcji projektów silnika rakietowego do napędu nowego typu rakiety europejskiej. Rakieta ta ma w przyszłości zastąpić rakiety Ariane 5.

Rolls-Royce Trent XWB

brazylijskie linie lotnicze TAM Airlines wybrały silnik Rolls-Royce Trent XWB do napędu już zamówionych 27 samolotów Airbus A350. Oprócz kontraktu na zakup silników podpisano kontrakt na ich 12-letnią obsługę serwisową (TotalCare®).

Hexagon

W salonie Lotniczo-Astronautycznym w Le Bourget oprócz samolotów można zobaczyć ich poszczgólne elementy, a także materiały, z których samoloty są konstruowane. Dużym zainteresowaniem cieszą się producenci materiałów kompozytowych. W tegorocznym salonie w hali 2B obecna jest firma Hexcel – jeden z czołowych producentów kompozytów. Materiały Hexagona mają szerokie zastosowania, na przykład materiał HexPly®M21E/IMA użyto między innymi do budowy elementów nośnych samolotu A350 XWB. Na stanowisku Hexagona pokazano element testowy kadłuba wyprodukowany w Centrum Technologi Kompozytowych w Stade w Niemczech, a także wyprodukowaną przez Astrium antenę do satelitów komunikacyjnych. Antena ta jest niezwykle lekka, ponieważ wykonano ją z prepregu HexPly® M18. Prepreg HexPly® M18 to materiał kompozytowy do zastosowań kosmicznych, który ma dużą wytrzymałość, niską absorbcję wilgoci oraz dużą odporność na zmiany temperatur.

Comments are closed.