Międzynarodowe wyróżnienie dla Wojciecha Głażewskiego oraz zespołu Magma

0

Kapituła nagrody 2011 Europlanet Prize for Public Engagement with Planetary Science przyznała specjalne wyróżnienie dla Wojciecha Głażewskiego za pracę przy tworzeniu studenckich zespołów konstruktorów łazików, oraz popularyzację idei konkursu University Rover Challange wśród studentów.

Dzięki pasji oraz zaangażowaniu Wojciecha, polscy studenci startowali już po raz trzeci w tym prestiżowym konkursie, w którym studenckie drużyny z całego świata mogą przeciwstawić sobie swoje konstrukcje marsjańskich łazików. Aby najlepiej odwzorować prawdziwe warunki panujące na planecie, zawody przeprowadzane są na pustyni w stanie Utah, na prawdopodobnie najbardziej zbliżonym do Marsjańskiego gruncie na Ziemi.

Jako członek Mars Society Polska (MSP), Wojciech Głażewski szuka sposobów, które pomogą mu zainteresować młodych Polaków tematem eksploracji kosmosu.

W 2006 Głażewski podjął decyzję o udziale w URC. Samodzielnie zbudował robota AMPB 2.0, który był właściwie modelem łazika i miał jedynie pokazać, że jesteśmy w stanie zorganizować w Polsce drużynę i skonstruować łazika, który mógłby z powodzeniem konkurować z amerykańskimi robotami.

Jesienią 2007 roku, na Festiwalu Marsjańskim zorganizowanym przez MSP w Krakowie, dzięki zaangażowaniu Głażewskiego MSP porozumiało się ze Studenckim Kołem Astronautycznym i postanowili wspólnie stworzyć drużynę reprezentującą Politechnikę Warszawską. Koordynatorem projektu został Sebastian Bartłomiej Rodak, student Politechniki Warszawskiej i członek Studenckiego Koła Astronautycznego. Niestety, ograniczone wsparcie uczelni i sponsorów oraz brak finansowania kosztów podróży uniemożliwiło zbudowanie w pełni sprawnej konstrukcji i zorganizowanie wyjazdu na edycję URC 2008.

Już w 2009 podczas kolejnych zawodów URC, Skarabeusz  zajął szóste w konkursie. Łazik, pomimo niedostarczenia go na czas w miejsce odbywania się zawodów, zdobył uznanie jurorów. Wziął udział tylko w jednej z czterech konkurencji, uzyskując wynik 65 punktów. Po zakończeniu rywalizacji trwały próby wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W następnym roku, wspólny zespół studentów, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w którym Wojciech pełnił funkcje głównego konstruktora , wysłał łazik Magma, który zdobył 3 miejsce.

W tegorocznej edycji URC, łazik Magma 2 był bezkonkurencyjny zdobywając pierwsze miejsce tego prestiżowego konkursu. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków  z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w  budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie  roboty, SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej oraz COPERNICUS z UMK w  Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Udział drużyn w tym prestiżowym konkursie wywołał ogromne zainteresowanie ze strony polskich mediów. Po powrocie z URC 2010, zespół koncertował się na udziale w dziesiątkach imprez i popularyzowaniu tematyki popularyzacji nauk kosmicznych.  Magma była szczególnie popularna wśród dzieci, które korzystały z możliwości kierowania łazikiem.

W najbliższych planach Wojciecha Gałażewskiego organizacja wraz z Mars Society Polska  Europejskiej edycji konkursu URC.

Komitet sterujący popularyzacją działań Europlanet, którego członkowie zasiadali w jury konkursu, w oświadczeniu napisał:

Duże wrażenie wywarły na nas entuzjazm, energia oraz zdolności przywódcze Wojciecha Głażewskiego, którymi wykazał się podczas prowadzenia projektu dotyczącego „łazików  marsjańskich” . Doceniliśmy również to, że projekt zdołał wzbudzić znaczące zainteresowanie  polskich mediów oraz zwiększyć ogólnie zainteresowanie przestrzenią kosmiczną wśród mieszkańców tego kraju, bo choć Polska uczestniczy w prowadzonych przez państwa europejskie misjach kosmicznych, nie jest z tego należycie znana. Spodobał nam się także pomysł organizacji europejskiej edycji URC, która byłaby w szczególności skierowana do studentów z państw Europy środkowej i wschodniej. Mamy nadzieję, że to wyróżnienie sprawi, że projekt spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem, a zainteresowanie to pomoże w jego realizacji.

Źrodło: http://www.europlanet-eu.org/outreach/index.php?option=com_content&task=view&id=331&Itemid=84

www.marssociety.pl

Zespół z Politechniki Białostockiej wraz z łazikiem MAGMA2 - zwycięzcy prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge / Credits: PlanetPR

Comments are closed.