Dogonić Kosmos VI w ramach II Interaktywnego Pikniku Wiedzy

0

Zapraszamy państwa po raz szósty na finał happeningu Dogonić Kosmos. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach II Interaktywnego Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców”, organizowanego 11 czerwca w Rzeszowie.

W tym roku szczególnie ważne jest by podjąć tematy związane z astronautyką ze względu na ważne rocznice jakie obchodziliśmy, a więc 400-lecie urodzin Jana Heweliusza, 50-lecie lotu Jurija Gagarina oraz 30-lecie pierwszego lotu wahadłowca Columbia.

Jak zawsze, tak i tym razem będziemy kładli nacisk na to by ukazać jak ważny jest polski udział w badaniach przestrzeni kosmicznej, oraz wskazać jak ważne jest to, byśmy posiadali własną politykę kosmiczną.

„Dzień Odkrywców II Interaktywny Piknik Wiedzy” to sposób na popularyzację nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku. Pierwszy odbył się w Rzeszowie 29 maja 2010 roku. Podczas trwającej prawie 7 godzin imprezy, na 19 stoiskach, które obejmowały 380 m kw. powierzchni ekspozycyjnej w namiotach oraz ok. 100 m kw. ekspozycji i pokazów na wolnym powietrzu, w tym na scenie, zaprezentowały się zespoły animatorów z 19 instytucji, które zademonstrowały i udostępniły około 100 eksponatów, urządzeń i instalacji obejmujących 14 różnych dziedzin nauki i techniki. Objaśnianiem, pokazywaniem oraz pomocą w eksperymentowaniu zajmowało się prawie stu animatorów, uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców akademickich oraz profesjonalnych animatorów pokazów naukowych. Imprezę odwiedziło prawie 15 tysięcy osób, w tym co najmniej połowę stanowiły dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

Przedsięwzięcie uzyskało honorowe patronaty Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz patronat kanału telewizyjnego Discovery Science.

W tym roku zrodził się pomysł na zbudowanie „Wioski Kosmicznej” oraz osadzenie szóstej edycji happeningu Dogonić Kosmos w ramach II Interaktywnego Pikniku Wiedzy.

W ramach „Wioski Kosmicznej” zbudowanych zostanie 6 namiotów, w których prezentować się będą ekipy mające wkład w rozwój technologii kosmicznych w Polsce, bądź działających na rzecz wejścia Polski w struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Wszyscy razem będziemy prezentować wkład polskich uczonych w podbój przestrzeni kosmicznej.

Swój udział w tworzeniu „Kosmicznej Wioski” potwierdzili:

Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno Astronautyczne – PASAA zaprezentuje eksponaty pochodzące z kolekcji “Dogonić Kosmos”, na którą składają się m.in.: modele rakiet, archiwalne wycinki prasowe, roczniki gazet, oryginalne zdjęcia Centralnej Agencji Fotograficznej przedstawiające historię podboju przestrzeni kosmicznej w latach 1960-1985, kawałki pianek izolacyjnych wahadłowców, wycinki spadochronów kapsuł kosmicznych, zdjęcia 3D, żywność, jaką astronauci zabierają ze sobą w kosmos, zdjęcia z autografami, medale, numizmaty, meteoryty. Ponadto sprzęt wykorzystywany w obserwacjach astronomicznych oraz astrofotografii: teleskopy, montaże, filtry. W swojej wideotece stowarzyszenie posiada szereg reportaży związanych z historią polskiego udziału w badaniach przestrzeni kosmicznej, którymi chętnie z Państwem się podzieli. Dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk oraz Adama Piecha z redakcji Kosmonauta.net, każdy, kto tego dnia odwiedzi naszą wioskę, będzie mógł poczuć się jak Neil Armstrong, zasiadając za sterami symulatora lądownika księżycowego LEM.

Polskie Towarzystwo Rakietowe – PTR zastało powołane do życia w lutym 2010 roku aby skupić i koordynować działalność niezrzeszonych wcześniej twórców amatorskich eksperymentalnych rakiet badawczych. Dzięki zarejestrowaniu, stowarzyszenie uzyskało wykładnię prawa, jako że jednym z celów działalności jest budowa silników rakietowych, rakiet oraz ich użytkowania. Oprócz popularyzacji eksperymentalnego modelarstwa rakietowego, PTR chce przyczynić się do powstania polskiego programu rakietowego. Ambicje sięgają jednak znacznie wyżej. PTR ma nadzieję doprowadzić do powstania rodziny profesjonalnych rakiet badawczych, które znajdą zastosowanie jako tani sposób na wynoszenie w przestrzeń polskich podzespołów w ramach eksperymentów naukowych oraz projektów studenckich. Przedstawiciele PTR zaprezentują rakiety, nad którymi aktualnie pracują, a także korpusy silników rakietowych, podzespoły wykorzystywane podczas lotów eksperymentalnych oraz przybliżą historię i rozwój polskiej techniki rakietowej.

Studenckie Koło Astronautyczne – działa na Politechnice Warszawskiej, przy Instytucie Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Obecnie do SKA należy około 80 studentów, głównie z Wydziału MEiL (Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa), Mechatroniki, Elektrycznego oraz EiTI (Elektronicznego i Technik Informacyjnych). Działalność SKA opiera się na dwóch filarach – projektach (głównie związanych z Europejską Agencją Kosmiczną) oraz popularyzacji astronautyki (przez konferencje, targi, wykłady). Studenci zrzeszeni w SKA przybliżą budowę pierwszego polskiego sztucznego satelity Ziemi, PW-Sat’a, budowanego m.in. przez studentów skupionych w kole. Satelita zostanie umieszczony na orbicie w drugiej połowie 2011 roku, w pierwszym locie rakiety Vega, należącej do spółki Arianespace. Ponadto przybliżą istotę projektu SCOPE 2.0 – systemu sterowania i stabilizacji kamery, który umieszczony na pokładzie balonu stratosferycznego pozwoli na obserwację wybranych punktów na powierzchni Ziemi.

Mars Society Polska, oraz Marsjański Robot Mobilny Magma: „Magma” to robot zaprojektowany i wykonany z myślą o uczestnictwie w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge, organizowanych corocznie przez Mars Society na pustyni Utah w USA. W roku 2010 łazik Magma zajął trzecie miejsce w tym prestiżowym konkursie. Łazik przeznaczony jest do zdalnego wykonywania zadań typowych dla prac eksploracyjnych na powierzchni innych planet Układu Słonecznego, w szczególności na Marsie. Posiada niezależne zawieszenie oraz osobny napęd na każde z czterech kół. Głównym wyposażeniem robota jest manipulator umożliwiający pobieranie próbek gruntu oraz wykonywanie drobnych prac inżynierskich i operatorskich.

W tym roku w zawodach URC druga wersja robota: Magma 2, zajęła pierwsze miejsce, co jest niebywałym sukcesem z uwagi na konkurencję z jaką przyszło się zmierzyć zespołowi z Politechniki Białostockiej. Członkowie zespołu będą obecni 11 czerwca na Pikniku, będzie zatem można liczyć na ciekawą relację z wygranych zawodów w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto, w ramach „Dnia Odkrywców – II Interaktywnego Pikniku Wiedzy” będą prezentować się przedstawiciele firm branży lotniczej i energetycznej, uczelni wyższych z Rzeszowa, Krakowa, Lublina i Lwowa. Nie zabraknie instytucji i organizacji związanych z edukacją interaktywną oraz kulturą i muzealnictwem.

Nie zabraknie także fizyki klasycznej (Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Lwowska, UMCS – Lublin, MIM Kraków), i jądrowej (Instytut Problemów Jądrowych – Świerk) oraz chemii (PRz), ale też archeologii (URz), matematyki oraz historii (Muzeum Etnograficzne – Rz, Muzeum Okręgowe – Rz, Muzeum Regionalne – Stalowa Wola) i konserwacji zabytków (Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Będzie można dowiedzieć się więcej o technologii przemysłu lotniczego (WSK PZL-Rzeszów SA, Hispano Suiza Polska, FIN Sp. z o.o.) oraz energetyce (PGE Elektrociepłownia Rzeszów), sterować robotami (ROBO, INTEGRA – AGH, Młodzi Robotycy) walczyć z rycerzami, lewitować, czarować chemią, zrobić burzę z piorunami (UMCS – Lublin), zbudować samolot (Dolina Lotnicza).

Dla najmłodszych pokazy aktorów teatru mimów z Krakowa, rzeźb z baniek mydlanych, konkursy i zabawy. Dla smakoszy pokazy kuchni molekularnej – kawior z Coca-Coli, spaghetti z czekolady, bezy lodowe i inne.

Finał imprezy uwieńczy spotkanie z Generałem Mirosławem Hermaszewskim!

Więcej informacji:

www.dogonickosmos.pl

www.dzienodkrywcow.pl

Plakat promujący imprezę (Credits: www.dogonickosmos.pl)

Comments are closed.