Testy ESA w Rio Tonto

0

Między 18 a 22 kwietnia w Rio Tonto w Hiszpanii odbyły się testy łazika ESA – Eurobota – oraz makiety skafandra kosmicznego Aouda.X, za który odpowiada Austrian Space Forum. Badania terenowe miały na celu wypróbowanie powyższych urządzeń. Zebrane dane potrzebne są naukowcom, medykom oraz inżynierom do usprawnienia tych systemów.

Eurobot Ground Prototype

Łazik Eurobot różni się od innych pojazdów tego typu: jest zaprojektowany do pracy autonomicznej, ale równie dobrze może współpracować z astronautami. Posiada miejsce dla pasażera oraz specjalny joystick umożliwiający sterowanie.

Eurobot ma parę ramion z możliwością wymiany narzędzi. Wyposażony jest w zestaw czujników, w tym w sensor siły nacisku i momentu obrotowego. Zaopatrzony jest także w zaawansowany system wizyjny, w tym kamerę 3D.

Astronauta operując joystickiem może kierować Eurobotem. Udźwig łazika wynosi 150 kg, łącznie z masą pasażera i jego skafandra. Wszystkie cztery koła są napędzane. Kąt skrętu tylnich wynosi aż 120°.

Eurobot może być kontrolowany z bezpośrednio przez astronautę, z Ziemi lub z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Za łazik, oprócz ESA, odpowiada Thales Alenia Space wraz z Joanneum Research.

Aouda.X

Oprócz łazika przetestowano także makietę skafandra kosmicznego Aouda.X, który jest nowatorskim produktem. Posiada on hełm z wyświetlaczem HUD. Systemy cyrkulacji powietrza pochłaniają całą objętość powietrza i usuwają nadmiarowy CO2. Oprócz tego prowadzony jest monitoring funkcji życiowych astronauty.

Makieta skafandra posiada odpowiednio usztywnione połączenia i rękawice, by pozorować prawdziwy skafander.

Każdy astronauta w Aouda.X, będzie posiadał dodatkowo specjalną kamizelkę wyposażoną w system Long Term Medical Survey (LTMS). Cały pakiet jest lekki, bezpieczny, niezawodny i łatwy w użyciu. Opracowała go szwajcarska firma CSEM pod kontrolą ESA.

LTMS posiada trzy połączenia z ciałem, bez żelu i elektrod w kamizalce. Przez 24 godziny na dobę przeprowadza elektrokardiografię, mierzy częstotliwość oddechu, puls, ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, a nawet ruchliwość i posturę oraz wagę i budowę ciała użytkownika.

Aktualnie system LTMS przechodzi także próby w Bazie Concordia na Antarktydzie.

Testy w Rio Tonto zostały przeprowadzone z inicjatywy Austriackiego Forum Kosmicznego (ÖWF) oraz prof. Felipa Gomeza z instytutu Centro de AstroBiologia w Madrycie i Europlanet.

Źródło: ESA

 

Chwytak Eurobota w trakcie podnoszenia skały. (Credits: ESA / ÖWF / Paul Santek)

Specjalistyczny system medyczny LTMS, dokonujący pomiarów funkcji życiowych astronauty. (Credits: ESA)

Comments are closed.