STS-134: kolejna próba startu 16 maja

0

Obecnie start ostatniej misji promu kosmicznego Endeavour zaplanowany jest na 16 maja, na godzinę 14:56 CEST. W ostatni weekend zakończone zostały prace związane z wymianą jednostki ALCA-2 oraz przewodów systemu grzejnego. Za dwa dni rozpocznie się ponownie procedura odliczania do startu.

Trzydniowa procedura odliczania rozpoczęta zostanie w piątek, o godzinie 12:30 CEST. W poniedziałek panel menedżerów programu wahadłowców ogłosił datę kolejnej próby startu na 16 maja, godzinę 14:56:15 CEST.

W przeciągu ostatnich kilku dni, po pomyślnym przeprowadzeniu wymiany jednostki ALCA-2 w przedziale awioniki nr 5 w sekcji technicznej wahadłowca, na stanowisku startowym LC 39A trwały intensywne prace nad ostatecznymi przygotowaniami wahadłowca do kolejnej próby startu.

Technicy wymienili także okablowanie sieci elektrycznej grzałek, która – jak podejrzewają inżynierowie – mogła kryć źródło spięcia, w wyniku którego doszło do uszkodzenia karty sterowania, mieszczącej się wewnątrz urządzenia ALCA-2. Dzięki takiemu posunięciu menedżerowie mogli zatwierdzić gotowość promu kosmicznego Endeavour do lotu.

W czasie weekendu zakończono prace związane z wymienianymi komponentami. Inżynierowie przetestowali wszystkie elementy systemu generatora ciśnienia hydraulicznego APU-1. Wcześniej sprawdzono wartości prądów w układach grzałek i otrzymywane odczyty były nominalne. Wymienione zostały dwa termostaty. W niedzielę zamknięto przedziały awioniki nr 5 i 4. Dzień później przeprowadzano czynności związane z całkowitym zamknięciem i przygotowaniem do startu sekcji technicznej wahadłowca.

Z uwagi na potrzeby eksperymentu zwiększono temperaturę w ładowni. Wymieniono kilka elementów, które wymagały naprawy (np. licznik Mission Event Timer, który znajduje się na centralnym pulpicie sterowniczym w kokpicie wahadłowca). W dniu wczorajszym zakończono zakładanie izolacji.

Okno startowe dla misji STS-134 pozostanie otwarte do 28 maja. Jeśli misja nie zostanie rozpoczęta w tym okresie, kolejne próby startu będą mogły być podjęte od 18 czerwca.

(NASA)

Technicy używają przewodu optycznego do skontrolowania przewodów systemu grzejnego w ramach testów po wymianie jednostk ALCA2 / Credits: NASA/Jim Grossmann

Technicy używają przewodu optycznego do skontrolowania przewodów systemu grzejnego w ramach testów po wymianie jednostk ALCA2 / Credits: NASA/Jim Grossmann

Comments are closed.