STS-134: LCA wymienione, postępy napraw

0

Zespoły techników oraz inżynierów z ośrodka KSC na Florydzie zakończyły generalne prace nad wymianą uszkodzonej jednostki ALCA-2 (Aft Load Controller Assembly 2) w jednym z przedziałów awioniki w tylnej sekcji wahadłowca Endeavour. W chwili obecnej trwają dokładne analizy uszkodzonej jednostki, celem zweryfikowania przyczyny spalenia bezpiecznika w jednej z kart sterowania wewnątrz urządzenia.

Aktualizacja – kolejna próba startu wahadłowca Endeavour odbędzie się najwcześniej 16 maja.

Tuż po ogłoszeniu odwołania próby startu w ostatni piątek, 29 kwietnia 2011 roku, pracownicy NASA rozpoczęli analizę zgromadzonych danych z pracy Obwodu grzejnego B generatora ciśnienia hydraulicznego APU-1 oraz pozostałych „sąsiednich” systemów. Po wyjściu z procedury odliczania, zegar odliczania cofnięto do T-11 godzin. Pierwsi technicy uzyskali dostęp do tylnej sekcji wahadłowca w sobotę wieczorem, po tym jak zakończył się proces parowania resztek paliwa ze zbiornika zewnętrznego ET.

Początkowo inżynierowie skierowali swoją uwagę na termostaty systemu grzejnego, jednak szybko wykluczyli możliwość wystąpienia awarii z tej strony. Od początku najgorszy scenariusz zakładał, iż źródło problemu może leżeć w jednostce ALCA-2, mieszczącej się w przedziale awioniki nr 5 w tylnej sekcji promu kosmicznego. Do wieczora w niedzielę zawężono lokalizację źródła awarii właśnie do wewnętrznych systemów ALCA-2.

Urządzenie LCA (ALCA-2) zawiera w środku karty, które służą do obsługi urządzeń (np. grzałek w systemach paliwowych hydrazyny wahadłowca) zmieniając trójfazowy prąd przemienny na odpowiedni, wymagany przez dane obsługiwane urządzenie. Poszczególne karty w LCA posiadają własne bezpieczniki. Na skutek dochodzenia i sukcesywnego budowania „drzewa problemowego” awarii, inżynierowie znaleźli źródło usterki, którym okazała się jedna z wewnętrznych kart sterowania w ALCA-2. Wymiana pojedynczej karty nie jest dozwolona przez regulamin z uwagi na certyfikację, obejmującą całe urządzenie, stąd zaistniała konieczność wymiany jednostki ALCA-2.

W niedzielę nastąpiło pełne wyjście z zatrzymanego odliczania do startu i wahadłowiec został wyłączony w następstwie usunięcia reagentów z ogniw paliwowych oraz rozhermetyzowania zbiorników. Przed usunięciem ALCA-2 przeprowadzono jeszcze wiele testów, które zweryfikowały m.in. poprawność działania grzałek. Stwierdzono także brak napięcia wyjściowego urządzenia ALCA-2, co ostatecznie wskazało, iż istnieje problem wewnątrz tej jednostki.

Rozłączanie ALCA-2 rozpoczęło się wieczorem czasu lokalnego w poniedziałek, a zakończyło o godzinie 3 w nocy, 3 maja. Pełne usunięcie jednostki ukazało też pewne drobne zniszczenie radiatora, który się za nią znajdował. Analizy tego nowego problemu oraz decyzja panelu inżynierów o rozłączeniu całego osprzętu zestawu STS-134 opóźniły instalację nowej zamiennej jednostki do poranka w środę. Wykonano potem wymianę termostatu oraz podjęto naprawę radiatora. Pełna instalacja ALCA-2 zakończona została popołudniu w środę, 4 maja.

Wyjęte, uszkodzone urządzenie ALCA-2, wysłano od razu na testy, które potwierdziły prawie całkowity brak napięcia wyjściowego (0,04 V DC zamiast około 27 V DC) oraz – po rozebraniu jednostki – spalony bezpiecznik na module A49 (karty sterowania Typu III). Końcowe orzeczenie zespołu badającego urządzenie wskazało na spięcie, które miało miejsce na zewnątrz tego modułu.

Dodatkowe analizy powinny dać ostateczne wyjaśnienie, gdzie doszło do spięcia. Panel inżynierów wydał także polecenie na zebranie danych o wszystkich działaniach (odłączanie, zasilanie, testy), wykonywanych w przeszłości na uszkodzonej jednostce ALCA-2. Panel zadecydował także, iż w przypadku braku wyizolowania źródła spięcia, przeprowadzone zostaną specjalne testy hi-pot/Megger. W czasie ich przeprowadzania przepuszczone zostaną prądy o wysokim napięciu przez układy przewodów mających związek z ALCA-2 i systemem grzałek. Dzięki temu powinny zostać na nich wykryte wszelkie niedoskonałości lub “słabe punkty”.

(NASA)

Technik NASA zdejmuje ochronę termiczną a następnie pokrywę, celem uzyskania dostępu do uszkodzonej ALCA-2 / Credits: NASA/Kim Shiflett

Nowa jednostka ALCA-2 gotowa do instalacji w przedziale awioniki nr 5 w tylnej sekcji wahadłowca / Credits: NASA/Kim Shiflett

Technicy z inżynierami przeprowadzają testy starej jednostki ALCA-2 przed jej wymontowaniem / Credits: NASA/Kim Shiflett

Na zdjęciu stare urządzenie ALCA-2 po wyjęciu z przedziału awioniki nr 5 / Credits: NASA/Kim Shiflett

Uszkodzoną jednostkę ALCA-2 przetransportowano do ośrodka Shuttle Logistics Depot, celem przeprowadzenia testów / Credits: NASA/Kim Shiflett

Technik po zdjęciu osłony ALCA-2 przygląda się wewnętrznej aparaturze / Credits: NASA/Kim Shiflett

Comments are closed.