Koniec testów paneli Juno

0

NASA i Astrotech zakończyły testy trzech paneli ogniw słonecznych jowiańskiej sondy Juno.

26 maja zakończono testy trzech paneli ogniw słonecznych sondy Juno, która jeszcze w tym roku, między 5 a 26 sierpnia, wyruszy w podróż do Jowisza. Panele zostały złożone do pozycji startowej i kolejny raz zostaną oświetlone, kiedy będą już w przestrzeni kosmicznej. Testy przeprowadzała firma Astrotech w swoim ośrodku w Titusville, na Florydzie.

“Zakończenie testów i złożenie paneli słonecznych to zawsze krok milowy w przygotowaniach przedstartowych, a tym razem jest naprawdę duży z uwagi na rozmiar paneli”, komentował Jan Chodas menedżer projektu Juno przy JPL. Po raz pierwszy w historii ogniwa słoneczne będą zasilały statek kosmiczny tak odległy od Ziemi. Każdy z trzech paneli ma rozmiary 2,7 na 8,9 metra, a łącznie, gdy sonda będzie okrążać Jowisza, będą dostarczały jedynie 450W energii elektrycznej.

Porównanie wielkości z Juno z rozmiarem autokaru / Credits: NASATrwają też prace montażowe w rakiecie, która ma wynieść Juno w przestrzeń kosmiczną. Pierwszy stopień rakiety Atlas V przyleciał do Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral 24 maja, na pokładzie drugiego co do wielkości samolotu transportowego na świecie, Antonowa An-124-100 “Rusłan”.

Start Juno przewidziany jest na 5 sierpnia 2011 (okno startowe trwa do 26 sierpnia), między 17:39 a 18:39 CEST.

Źródło: NASA

Comments are closed.