Japońskie testy w Szwecji

0

7 maja w szwedzkim Esrange odbyły się testy cichego systemu transportu naddźwiękowego przeprowadzone przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

Na poligonie rakietowym Esrange Space Center koło Kiruny 7 maja o godzinie 05:17 przeprowadzono testowy zrzut ładunku z balonu z wysokości 22,7 kilometra.

Był to test nowej technologii transportu z prędkością naddźwiękową przeprowadzony przez JAXA, japońską agencję kosmiczną. Ekipa JAXA pracowała od końca marca na poligonie, aby przeprowadzić dwa testowe zrzuty z balonów. Pozwolą one na zbadanie nowej techniki transportu, charakteryzującego się niskim kosztem i ekologicznością.

Unoszący się balon z ładunkiem JAXA / Credits: SSCBadania przeprowadzone 7 maja przez Japończyków są jednymi z najbardziej zaawansowanych zrzutów kiedykolwiek przeprowadzonych z balonów na terenie Esrange. Dwa ładunku, o masach 630 kg i 700 kg, zrzucono z balonu stratosferycznego z wysokości prawie 23 km. Po przejściu przez barierę dźwięku cztery specjalnie na tę okazję przygotowane detektory dźwięku zanotowały towarzyszącą temu falę uderzeniową. 

W ciągu kilku dni powinien odbyć się kolejny zrzut ładunków testowych (D-SEND#1).

{youtube}MOZHhsu0tY8{/youtube}
Przedstawienie systemu transportowego proponowanego przez JAXA / Credits: JAXA

Źródło: SSC

Comments are closed.