Symulacja startu Sojuza z Gujany

0

Dziś i jutro, 5 maja, ma się odbyć symulowany start rakiety Sojuz z nowego stanowiska startowego w Gujanie Francuskiej.

Na środę i czwartek (4-5 maja) przewidziano symulowany, “zimny” (bez użycia silników) start rakiety Sojuz z nowego, dedykowanego dla niej, stanowiska startowego w Gujanie Francuskiej.

Symulacja startu potwierdzi gotowość stanowiska startowego, infrastruktury śledzenia i telemetrii rakiety, do normalnego użytkowania. 

“Zgodnie z planem przygotowujemy się do ćwiczeń symulujących lot. Zadania realizowane są na czas, włącznie z przeglądem gotowości do startu”, powiedział Bruno Gerard, szef projektu Sojuzów w Gujanie. “To krok w przygotowaniach rakiety do jej dziewiczego lotu w tym roku”.

Przegląd gotowości do startu odbył się w głównej sali konferencyjnej budynku biurowego Galilee kosmodromu. Było to pierwsze spotkanie europejskich i rosyjskich przedstawicieli w Gujanie Francuskiej w celu przeglądu misji.

Przygotowania do symulacji trwają od 29 kwietnia. W ramach ćwiczeń na stanowisko startowe przybył również pojazd do tankowania rakiety. Weryfikowano procedury związane z napełnianiem rakiety paliwem, ale rakieta pozostaje pusta.

Pierwsze odliczanie próbne odbyć ma się 4 maja. Przewiduje ono odsunięcie wieży serwisowej o 80 metrów, na pozycję parkingową, na 90 minut przed hipotetycznym startem. Następnie zostanie zrealizowany scenariusz przerwania odliczania i przełożenia misji o 24 godziny. W czwartek odliczanie zostanie wznowione i przejdzie przez symulowany start i śledzenie oddalającej się rakiety.

Kompleks startowy dla Sojuzów w europejskim porcie kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej jest już prawie gotowy na pierwszy start. Europejska Agencja Kosmiczna przekazała ośrodek miesiąc temu firmie Arianspace, czyniąc tym samym krok naprzód ku pierwszemu w historii starcie rakiety Sojuz z Ameryki Południowej.

Prace nad kompleksem dla rosyjskich rakiet rozpoczęły się w lutym 2007 roku, jednak pierwsze prace ziemne oraz prace związane z infrastrukturą naziemną rozpoczęły się już odpowiednio w 2005 i 2006 roku.

Zespoły rosyjskich pracowników przybyły do Gujany Francuskiej w połowie 2008 roku, celem złożenia infrastruktury stanowiska startowego, przesuwnej wieży serwisowej, systemów paliwowych oraz infrastruktury do przeprowadzania testów. Pierwsze dwie rakiety Sojuz zostały przetransportowane z Rosji drogą wodną w listopadzie w 2009 roku. Po dostarczeniu do Kourou zostały one złożone w nowym budynku przygotowawczo integracyjnym.

Francuska agencja kosmiczna CNES, będąca głównym wykonawcą prac związanych z budynkami nowego kompleksu, razem z partnerami z Europy i Rosji spędziła ostatnie miesiące na przeprowadzaniu kwalifikacji całego ośrodka, noszącego nazwę ELS (Ensemble de Lancement Soyuz).

Testy objęły składowe mechaniczne, elektryczne czy te odpowiedzialne za transfer płynów, przykładowo ramiona z przewodami na stanowisku startowym oraz pojazdy transportujące paliwa. Ponadto zweryfikowano stan wykonania wszystkich budynków, wliczając w to centrum kontroli, w którym pracować będą zespoły europejsko-rosyjskie.

Po przeprowadzeniu wszystkich testów, stwierdzono, iż nowy kompleks startowy jest gotowy na obsługę pierwszej rakiety. W tym samym czasie francuska CNES przekazała ośrodek Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, a niedługo potem został on ostatecznie przekazany firmie Arianspace.

Kompleks startowy dla rakiet Sojuz jest prawie identyczny do tych, które znajdują się w Kazachstanie i Rosji, różniąc się jedynie pewnymi szczegółami, wynikającymi z europejskich przepisów bezpieczeństwa. Najbardziej widoczną odmiennością jest wysoki na 45 metrów mobilny dźwig-budynek integracyjny. Konstrukcja ta zapewnia ochronę przez zewnętrznym środowiskiem w momencie integracji wrażliwych ładunków z rakietą. Wewnętrzne ruchome platformy zapewniają dostęp do Sojuza na różnych poziomach.

Pomyślnie zakończone finalne testy dadzą zielone światło na pierwszy start Sojuza z Gujany Francuskiej w trzecim kwartale 2011 roku.

Zobacz też:

Źródło: Arianespace

Nowy kompleks startowy dla rosyjskich rakiet Sojuz w Gujanie Francuskiej / Credits: ESA

Mobilna wieża serwisowa w kompleksie ELS / Credits: ESA

Comments are closed.