Herschel odkrywa intensywne wyrzuty materii z galaktyk

0

Należąca do ESA sonda Herschel zaobserwowała silne wiatry cząstek wyrzucanych z wnętrz galaktyk z prędkościami dochodzącymi do 1000 km/s. Dla porównania ziemskie huragany mają prędkość 10 000 razy mniejszą.

Herschelowi pierwszy raz udało się zaobserwować takie zjawisko nie pojedynczo, lecz na całej próbce galaktyk. Jest ono dość istotne dla ewolucji galaktyk, bo powoduje znaczną utratę materii z ich obszaru, co ma decydujący wpływ na powstawanie i ewolucję zarówno gwiazd, jak i galaktyk jako całości. Jeżeli wyrzuty byłyby dostatecznie silne, mogłyby nawet spowodować przerwanie ewolucji większości gwiazd składających się na taką galaktykę.

Odkrycia dokonano podczas badania instrumentem Photoconductor Array Camera na pokładzie Herschela próbki 50 galaktyk, do tej pory udało się przeprowadzić redukcję i analizę danych dla jedynie sześciu spośród nich. Okazuje się, że największe wyrzuty powodują utratę masy galaktyki rzędu 1200 mas naszego Słońca. To dość, aby w ciągu 1 do 100 milionów lat utraciły tyle materii, że niemożliwa stałaby się dalsza ewolucja gwiazd.

Przyczyną wyrzutów materii może być intensywna emisji światła oraz cząstek z młodych gwiazd lub fale uderzeniowe z eksplodujących gwiazd. Może to być również efekt niezwykle intensywnej radiacji materii wpadającej do czarnych dziur w centrach galaktyk.

Uczeni przypuszczają, że najsilniej wyrzucają materię galaktyki, których centra są najjaśniejsze i tym samym najaktywniejsze. Zespół odpowiedzialny za odkrycie zamierza zweryfikować to przypuszczenie badając pozostałe galaktyki z próbki.

Źródło: ESA

Comments are closed.