STS-134: trzynasty dzień misji

0

Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji z trzynastego dnia (Flight Day 13 – FD13) misji STS-134. Początek FD13 zaplanowany jest na godzinę 01:56 CEST (28.05.2011). Misję będzie można oglądać na NASA TV. Dodatkowe informacje na temat sposobów jej odbierania znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 17:45 CEST (28.05.2011)
Stan wykonania transferów na dzień dzisiejszy to 66%. Jutro zostaną one zakończone. Pod koniec jutrzejszego dnia misji dojdzie do zamknięcia włazów pomiędzy ISS a wahadłowcem. W poniedziałek (FD15) odcumowanie i oblot Stacji, której część amerykańska wraz z tą misją została w 100% zbudowana i wyposażona. Tym samym zauważalnie zbliżamy się do końca programu wahadłowców, którego głównym celem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat była właśnie budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Godzina 17:39 CEST (28.05.2011)
Kilkadziesiąt minut temu zakończyła się konferencja opisująca status dzisiejszego dnia. Dzisiejsze prace skupione były wokół naprawy jednostki CDRA (wymianie jednego z dwóch kartridżów), jednak na skutek drobnych przeciwności zadanie nie zostało dzisiaj zakończone. Wymagana jest jeszcze jedna godzina pracy nad CDRA, jutro najprawdopodobniej zadanie zostanie ukończone. Drew Feustel spędził trochę czasu w module Quest, przygotowując na powrót na Ziemię skafandry EMU, w których astronauci w czasie tej misji wykonywali spacery kosmiczne. Dokonano także wymiany niektórych najstarszych komponentów ze skafandrów EMU, które znajdują się na wyposażeniu Stacji ISS.

Godzina 16:16 CEST (28.05.2011)
27. maja o godzinie 10:48:09 CEST członek załogi STS-134 Michael Fincke przebił rekord łącznej długości pobytu w przestrzeni kosmicznej pośród amerykańskich astronautów. Wcześniejszy “czas” należał do astronautki Peggy Whitson i wynosił 376 dni, 17 godzin, 21 minut i 28 sekund.

Godzina 12:00 CEST (28.05.2011)
Na ostatnie wyjście w przestrzeń zabrany został aparat z obiektywem typu “rybie oko”. Wykonane fotografie dobrze pokazują jak potężna jest w chwili obecnej Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Galeria ze zdjęciami w pełnej rozdzielczości tutajpolecamy także rzucenie okiem na finalne zdjęcie złożone przez użytkownika amerykańskiego forum NSF.

Godzina 11:35 CEST (28.05.2011)
W dniu wczorajszym miał miejsce ostatni spacer kosmiczny wykonany przez załogę wahadłowca w historii. Astronauci przystosowali kilkunastometrowe ramię OBSS, nazywane teraz Enhanced International Space Station Boom Assembly (EIBA), do stałego pobytu na orbicie. Dzięki instalacji złącza PDGF na końcu EIBA, manipulator SSRMS (z pochwyconym wysięgnikiem EIBA) będzie mógł sięgnąć znacznie dalej.

Godzina 11:00 CEST (28.05.2011)
W chwili obecnej na NASA TV można oglądać proces składania CDRA przez astronautów Fincke i Chamitoff.

Godzina 09:30 CEST (28.05.2011)
Przypominamy, iż wyniki ostatniego skanowania poszycia promu Endeavour wypadły pomyślnie, w związku z czym w dniu wczorajszym menedżerowie udzielili pozwolenia na powrót załogi na Ziemię.

Godzina 09:00 CEST (28.05.2011)
Załoga została obudzona około 2:00 CEST. Dzisiejszy dzień upływa w rytmie ostatnich transferów oraz lekkich prac, np. naprawie jednostki systemu kontroli środowiska – CDRA (Carbon Dioxide Removal Assembly), której zadaniem jest usuwanie dwutlenku węgla z mieszanki powietrza na Stacji ISS.

Godzina 01:16 CEST (28.05.2011)
Za 40 minut rozpocznie się trzynasty dzień misji STS-134. Będzie to dzień przeznaczony na transfer ładunku z i na Stację. Do końca tego dnia powinny się zakończyć prace nad przenosinami zapasów, ładunku i eksperymentów. Oprócz tego załoga misji STS-134 weźmie udział w kilku wywiadach dla amerykańskich mediów.
Koniec wspólnych prac na pokładzie ISS nastąpi w niedzielę, w trakcie Flight Day 14.

W języku polskim dyskusja na temat misji STS-134 toczy się na Polskim Forum Astronautycznym.
O sposobach i programach do oglądania NASA TV można przeczytać pod tym linkiem.

Zdjęcie przedstawiające amerykańską sekcję Stacji ISS wraz z zacumowanym wahadłowcem Endeavour. W centrum zdjęcia Mike Fincke / Credits: NASA

Zdjęcie przedstawiające amerykańską sekcję Stacji ISS wraz z zacumowanym wahadłowcem Endeavour / Credits: NASA

Astronauta Greg Chamitoff, w odbiciu jego hełmu widać fotografa - Mike'a Fincke / Credits: NASA

W czasie misji połączonej STS i ISS cały kompleks porusza się po orbicie z modułami rosyjskim "z przodu", na odwrót od standardowej orientacji, kiedy to właśnie część amerykańska Stacji jest "z przodu". Zmiana orientacji kompleksu po zacumowaniu wahadłowca ma na celu ochronę jego osłony termicznej w czasie pobytu na orbicie / Credits: NASA

Rosyjska część Stacji ISS z zacumowanym europejskim statkiem transportowym ATV-2 Jan Kepler na samym przodzie / Credits: NASA

Comments are closed.