Gliese 581d – odpowiednie warunki dla życia?

0

Pojawiła się ciekawa praca naukowa, która sugeruje, że egzoplaneta Gliese 581d może być tą prawdziwie pierwszą planetą pozasłoneczną, na której powinna występować woda w stanie ciekłym. Do tego wniosku doszli francuscy astronomowie, którzy wykonali szereg symulacji możliwych klimatów tej planety pozasłonecznej.

Od kilku lat uwaga wielu naukowców skupia się na układzie planetarnym Gliese 581. W ostatnich miesiącach to zainteresowanie było związane głównie z niepotwierdzoną i kontrowersyjną planetą pozasłoneczną Gliese 581g, która wydaje (wydawała?) się być pierwszą prawdziwą “drugą Ziemią” znaną ludzkości. Status tego obiektu nadal pozostaje “niepotwierdzony” i być może jeszcze długo będzie trwać dyskusja na temat istnienia tej egzoplanety.

W cieniu wrzawy dotyczącej Gliese 581g toczą się badania nad innymi egzoplanetami w tym układzie. Wśród nich jest Gliese 581d odkryta w 2007 roku. Jest to egzoplaneta o masie minimalnej 5,6 masy Ziemi. Masa maksymalna tego obiektu została wyznaczona na 13,8 mas Ziemi. Jest więc to obiekt, który może być zarówno masywną skalistą planetą (nazwa – “super-Ziemia”), jak i “mini-Neptunem”.

{module [346]}

Ponadto, Gliese 581d krąży w okolicach zewnętrznej granicy ekosfery układu Gliese 581. Gliese 581d otrzymuje około 35% mniej energii od swej gwiazdy macierzystej niż Mars w naszym Układzie Słonecznym, niemniej jednak wielu astronomów od momentu odkrycia tej egzoplanety uważało, że duża masa Gliese 581d powinna oznaczać grubą atmosferę i silny efekt cieplarniany. Właśnie takie warunki przyjęli francuscy astronomowie, którzy postanowili dokonać symulacji klimatu tej egzoplanety.

Wyniki symulacji sugerują, że przy atmosferze złożonej głównie z CO2 i ciśnieniach wyższych od 10 barów średnia temperatura na powierzchni tej egzoplanety powinna być wyższa od zera stopni Celsjusza. Oznacza to, że na Gliese 581d możliwe jest występowanie wody w stanie ciekłym. Oczywiście, dwutlenek węgla został wybrany nieprzypadkowo – jest silnym gazem cieplarnianym. W tej chwili nie jest znany skład ani ciśnienie atmosfery Gliese 581d, jednak wydaje się (przy dość prawdopodobnym założeniu obrotu synchronicznego wokół gwiazdy macierzystej), że możliwe są jedynie albo gęste atmosfery efektywnie przewodzące ciepło na nocną stronę egzoplanety albo jej zupełny brak.

Jeśli Gliese 581d posiada grubą atmosferę, to jak jej powierzchnia może wyglądać? Z uwagi na dużą masę tego obiektu wielu astronomów uważa, że Gliese 581d może być przykładem oceanicznej planety – pokrytej oceanem głębokim na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów. Takie egzoplanety teoretycznie mogą być odpowiednie dla powstania i utrzymania życia – oczywiście tylko tego wodnego.

Pracę można pobrać z tego miejsca (polecamy!)

(arxiv)

{module [526]}

Comments are closed.