Europejska Noc Muzeów – zaproszenie do Biblioteki Gdańskiej

0

Z przyjemnością ogłaszamy, że Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk po raz pierwszy uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów!

Wszystkim, którzy 14 maja (najbliższa sobota) w godz. 19:00-01.00 zechcą przybyć do historycznego gmachu Biblioteki przy ul. Wałowej 15, zaprezentowane zostaną oryginalne dzieła (stare druki) wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Druki te są na co dzień pilnie strzeżone i przechowywane w magazynach niedostępnych dla zwiedzających.

Biblioteka Gdańska jako jedyna na świecie posiada w swych zbiorach komplet tytułów (niektóre z nich zawierają odręczne dedykacje). Niezwykle cenne są te kolorowane: Selenographia oraz Machinae coelestis.

W czasie unikatowej wystawy pokazane zostaną między innymi:

  • Selenographia (1647) najważniejsze dzieło uczonego zawierające opis obserwacji Księżyca oraz liczne rysunki jego faz,
  • Machinae coelestis (1673) przedstawia historię astronomii i opis gdańskiego obserwatorium, opisy zaćmień Księżyca i planet oraz obliczenia astronomiczne,
  • Cometographia (1668) dedykowana Ludwikowi XIV, dotyczy obserwacji komet i ok. 200 gwiazd od czasów najdawniejszych,
  • Prodromus Astronomiae (1690) wydany już po śmierci Heweliusza, ukazuje atlas nieba i nowe gwiazdozbiory zaproponowane przez wybitnego badacza,
  • Portret Jana Heweliusza (1677) wykonany przez  gdańskiego malarza Daniela Schultza,
  • Globus nieba z 1728 roku, również ze zbiorów Biblioteki, który na podstawie map Heweliusza sporządził Johann Gabriel Doppelmaier.

Zapraszamy!

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Pani Annie Potorskiej za przesłany tekst.

Share.

Comments are closed.