Zbliżający się obszar aktywny na Słońcu

0

W ciągu ostatnich kilkunastu dni aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie. Możliwe jednak, że już w najbliższym czasie się to zmieni – za sprawą zbliżającej się aktywnej grupy plam.

Od czasu naszego ostatniego raportu o aktywności słonecznej z 22 kwietnia niewiele się wydarzyło na naszej Dziennej Gwieździe: najwyższe zanotowane rozbłyski były dolnych stanów klasy C, obserwowane grupy plam słonecznych były stosunkowo niewielkie.

Ten stan może się już niebawem zmienić. Wczoraj (09.05.2011) tuż po godzinie 23:00 CEST nastąpił na Słońcu rozbłysk klasy C5.4. Co ciekawe, rozbłysk pochodził z grupy, która jeszcze nie znajduje się po widocznej z Ziemi stronie naszej Dziennej Gwiazdy (co oznacza, że był znacznie silniejszy – prawdopodobnie klasy M). Rozbłyskowi towarzyszył stosunkowo potężny koronalny wyrzut masy, który był skierowany o około 90 stopni względem naszej planety.

Sondy SDO i SOHO zarejestrowały to wydarzenie, co można zobaczyć na poniższym nagraniu:

{youtube}9jzN6E19ULY{/youtube}
Rozbłysk klasy C5.4 z dnia 09.05.2011 / Credits – SDO, SOHO, NASA, ESA, drkstrong

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin ten obszar aktywny powinien pojawić się na wschodnim horyzoncie widocznej z Ziemi tarczy Słońca. Czy aktywność słoneczna wzrośnie? Jest to możliwe – dlatego warto monitorować rozwój wydarzeń na naszej Dziennej Gwieździe.

Aktywność słoneczna jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.