Malownicze spojrzenie na centrum Drogi Mlecznej

0

Nowa ekspozycja należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Spitzer ukazuje w bajecznie kolorowy sposób centrum naszej Galaktyki.

Dane składające się na obraz zostały już wcześniej zaprezentowane publicznie jako część szerokokątnej (120 stopni) panoramy płaszczyzny równika galaktycznego. Teraz skupiono się na najściślejszym centrum panoramy, pozostawiając w kadrze tylko szczegółowe zbliżenie na ten niespokojny region. Mimo wzmocnienia kontrastu nie jest możliwe dostrzeżenie serca Galaktyki, lecz promieniowanie podczerwone penetrujące gigantyczne osłony pyłu kosmicznego samo w sobie stanowi zapierający dech widok.

Niebieskawa “mgła” w okolicy środka obrazu to miriady gwiazd świecących z centrum Drogi Mlecznej. Zabarwienie zielone to bogate w węgiel cząstki pyłu galaktycznego, zbudowane z wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i rozświetlane przez światło pobliskich gwiazd. Struktury ukazane na żółto oraz czerwono to z kolei radiacja termiczna gorącego pyłu. Takie węglowodory oraz pył to “pożywienie” i budulec dla nowych gwiazd.

Najjaśniejszy obszar w środku ujęcia to centralna grupa gwiazd Drogi Mlecznej położona 26 000 lat świetlnych od nas, a zatem nawet dla potężnej optyki Teleskopu Spitzer – tylko coś w rodzaju nierozmazanej plamy. Wszystkie te gwiazdy orbitują wokół gigantycznej czarnej dziury, która znajduje się w samym sercu naszej Galaktyki.

Zdjęcie obejmuje obszar 2400 lat świetlnych (5,3 stopnia) w poziomie i 1360 lat (3 stopnie) w pionie. Większość obiektów leży w centrum Drogi Mlecznej, niektóre z tych leżących ponad oraz pod płaszczyzną galaktyczną znajdują się bliżej Ziemi.

Z technicznego punktu widzenia to złożenie ekspozycji wykonanych w trzech różnych filtrach: niebieski to promieniowanie o długości 3,6 mikrona, zielony to fale 8-mikronowe (za jedną i drugą odpowiedzialny jest instrument podczerwony Teleskopu Spitzera), barwa czerwona to dane (24 mikrona) uzyskane dzięki wielokanałowemu fotometrowi Spitzer.

(NASA)

Comments are closed.