Notatnik dla miłośników astronomii

0

Serwis Kosmonauta.net oferuje wyspecjalizowany notatnik dla miłośników astronomii. Jest to uniwersalna pomoc w obserwacjach nieba. Z notatnika mogą korzystać zarówno początkujący miłośnicy astronomii, jak i bardziej doświadczeni obserwatorzy. Twórcami notatnika są dwaj autorzy serwisu Kosmonauta.net, Adam Piech i Krzysztof Kanawka, posiadający wieloletnie doświadczenie w obserwacjach astronomicznych – od Słońca, poprzez meteory, planety, księżyce i planetoidy, aż po gwiazdy zmienne, galaktyki i mgławice.

{jathumbnail off}Notatnik powstał z myślą o wszystkich miłośnikach astronomii, którzy chcą zapisywać wyniki i wrażenia z obserwacji nieba.

UWAGA – SPRZEDAŻ NOTATNIKA CHWILOWO WSTRZYMANA!

Notatnik jest formatu A4 (wygląda mniej więcej jak ‘duży’ zeszyt) i ma 80 stron. Pierwsze 16 to krótki opis notatnika, najważniejszych działów astronomii amatorskiej (tak, aby początkujący mieli najbardziej podstawowe informacje pod ręką) oraz linków do różnych miejsc w sieci, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje i porady.

Okładka notatnika

Pozostała część notatnika to miejsce na zapiski obserwatora. Postanowiliśmy, że każda obserwacja albo zestaw obserwacji (np. Słońca czy gwiazd zmiennych) – zależnie od tego, jak obserwator woli – będzie zajmować dwie strony w notatniku. Wypełnione są one polami do zapisków, diagramami oraz okręgami. Warto tu dodać, że każdy z tych diagramów może być zapisany przez obserwatora tak, jak obserwator sobie życzy – nie tutaj ma żadnych sztywnych zasad, choć znajdują się także elementy specjalnie przygotowane dla niektórych obiektów (np. zarys tarczy Saturna i wielkości pierścieni).

Strona notatnika na zapiski

Strona notatnika na zapiski

Z powodu tej uniwersalności możliwe stało się zapisywanie różnych rodzajów amatorskich obserwacji astronomicznych, które często bardzo różnią się między sobą. Przykładowo: amator astronomii jednej nocy ogląda Perseidy i zapisuje ślady meteorów w jednym z okręgów notatnika, a kilkanaście godzin później dokonuje obserwacji Słońca i zapisuje na okręgu (oczywiście na innej stronie) pozycje plam słonecznych. Jak widać, ten sam okręg można wykorzystać do nanoszenia zupełnie różnych obiektów – a dzięki pomocniczym liniom precyzyjność umieszczania obiektów jest wysoka.

Strona notatnika - przykład zapisków z obserwacji

Strona notatnika – przykład zapisków z obserwacji

W lipcu 2009 roku na kilku forach astronomicznych amatorom obserwacji rozdano kopie notatnika do testów. Oto przykładowe komentarze:

“Ten notatnik jest bardzo przydatnym narzędziem dla obserwatorów lubiących “bazgrać”, czyli zapisujących wszystkie ciekawe rzeczy w trakcie swojej obserwacji. Jak dla mnie bomba.”

“Dolne diagramy, dwa na raz, ten z większą elipsą i małym kółeczkiem mogą bardzo pomóc w nanoszeniu pozycji np. księżyców Jowisza. Możemy posłużyć się w tym celu obiema stronami na raz. Albo na jednej stronie umieścić szkice obserwacji fazy Wenus. Kratki bardzo ułatwiają zaznaczenie łuku. Kolejna bardzo fajna sprawa.”

Po zakończonej serii testów czas na sprzedaż końcowej pierwszej serii notatnika. Płatność za notatnik możliwa jest tylko w formie przelewu na konto bankowe (można go także dokonać na poczcie). Cena notatnika to 9,99 zł. Cena przesyłki za jeden notatnik to 2 zł (1,90 zł za przesyłkę Poczty Polskiej i 10 groszy za kopertę). Całość, łącznie z przesyłką kosztuje 11,99 zł.

Z uwagi na wagę notatnika, przy zakupie więcej niż jednej sztuki całkowita cena to nadał 11,99 zł, gdyż łączna waga notatników przekracza kolejną kategorię dla przesyłki (wg cennika Poczty Polskiej). Cena notatnika zawiera 23 % podatku VAT.

Jeśli chcesz zamówić notatnik, skorzystaj z poniższego formularza. Pamiętaj o podaniu prawidłowego adresu email!

UWAGA – SPRZEDAŻ NOTATNIKA CHWILOWO WSTRZYMANA!

{loadposition Notatnik-kontakt}{jacomment off}

Comments are closed.