Oficjalne: polski udział w University Rover Challenge 2011

0

Kilka tygodni temu pan Robert Lubański z Mars Society Polska przesłał nam wstępną informację o polskich łazikach na University Rover Challenge 2011 (URC 2011). Wczoraj otrzymaliśmy oficjalną wiadomość dotyczącą udziału polskich studentów w tegorocznej edycji tego konkursu.

Ruszyły przygotowania do kolejnej edycji prestiżowego konkursu łazików marsjańskich o nazwie University Rover Challenge 2011. Już w czerwcu na pustyni Utah z najlepszymi zespołami z całego świata zmierzą się aż trzy polskie pojazdy, w tegorocznym konkursie biorą bowiem udział zespoły z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Białostockiej.

Aktualnie polskie ekipy kończą konstrukcję głównych podzespołów łazików i jednocześnie wyposażają łaziki w kluczowe elementy niezbędne do poruszania się po symulowanej powierzchni Marsa. Miejsce zawodów – amerykańska pustynia Utah – słynie z ekstremalnych warunków klimatycznych, które są zbliżone do tych panujących na Czerwonej Planecie. Polskie roboty muszą zmierzyć się z wysoką temperaturą oraz skrajnie niską wilgotnością powietrza.

Zeszłoroczna edycja konkursu, organizowanego przez stowarzyszenie The Mars Society, zakończyła się dużym sukcesem dla jedynej polskiej drużyny, której udało się zakwalifikować do ścisłego finału: białostocko-toruński robot MAGMA zajął aż trzecie miejsce, ustępując jedynie dwóm łazikom – amerykańskiemu i kanadyjskiemu. Projekt polskich robotów marsjańskich od początku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.  

Finalne konstrukcje łazików oraz ich oficjalne nazwy zostaną zaprezentowane w połowie maja.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje panu Łukaszowi Wilczyńskiemu z PlanetPR za przesłany tekst.

Comments are closed.