Prezentacja Macieja Urbanowicza na 8th IAA Symposium

0

Maciej Urbanowicz – student Politechniki Warszawskiej, związany ze Studenckim Kołem Astronautycznym – dokona dziś prezentacji na 8th IAA Sypomsium w Berlinie. Temat jego prezentacji jest związany z problemem deorbitacji satelitów i górnych stopni rakiet.

Temat “kosmicznych śmieci” był już wielokrotnie poruszany na łamach serwisu Kosmonauta.net. Problem coraz większej ilości obiektów na różnych orbitach dookoła Ziemi zaczyna być bardzo ważny, niedawno USA i Francja nawiązały współpracę w tej kwestii. Pojawia się coraz więcej głosów, że problem “kosmicznych śmieci” zaczyna nas przerastać – jako przykład podaje się ryzyko związane z satelitą Envisat.

Ten temat jest analizowany również w Polsce. Maciej Urbanowicz, student Politechniki Warszawskiej (PW) związany ze Studenckim Kołem Astronautycznym (SKA), zaprezentuje dziś swój pomysł na system deorbitacyjny. Prezentacja odbędzie się podczas 8th IAA Symposium – konferencji odbywającej się w Berlinie.

Pomysł Macieja Ubranowicza o nazwie MURB Deorbitation System (MDS) jest rozwiązaniem inżynieryjnym, które można zastosować na małych satelitach oraz górnych stopniach rakiet. Podstawową częścią MDS jest żagiel – rozkładana powierzchnia, która zwiększa opór atmosferyczny obiektu (na niskich orbitach wokółziemskich występuje szczątkowa atmosfera, która powoli sprowadza różne obiekty na niższe orbity oraz w końcu w atmosferę Ziemi). MDS w założeniu miałby być urządzeniem, które można skalować – od mniejszego systemu dla małych satelitów aż po duże rozwiązania dla większych obiektów, np. górnych stopni rakiet nośnych.

Prezentacja koncepcji MDS nastąpi dziś na wspomnianej konferencji. Dziś także na stronie Macieja Urbanowicza powinny zostać opublikowane materiały z 8th IAA Symposium. Warto więc tam zajrzeć!

(MUrb)

Comments are closed.