Przełożenie startu kolejnego Sojuza

0

Kilkanaście godzin temu na Ziemi wylądowała kapsuła Sojuza TMA-01M z załogą, a tymczasem start kolejnego rosyjskiego statku został przełożony. Nowa data startu jeszcze nie została określona. Przyczyną opóźnienia stał się problem techniczny wykryty w czasie przygotowań do startu.

Start załogowego statku Sojuz TMA-21 pierwotnie planowany był na 30 marca 2011 roku, jednak na skutek wykrycia awarii kondensatorów systemu łączności Kwant-W start został odłożony do co najmniej 8 kwietnia. Załogę stanowią Rosjanie Aleksandr Samokutiajew, Andriej Borisienko oraz Amerykanin Ronald Garan.

Spotkanie inżynierów Roskosmosu, mające na celu przedyskutowanie raportu technicznego problemu, miało miejsce 14 marca. Na skutek awarii w systemie Kwant-W i konieczności przeprowadzania dodatkowych analiz, zadecydowano o przesunięciu daty startu statku Sojuz TMA-21.

Do rozwiązania problemu powołany został specjalny zespół roboczy składający się z dostawców oraz serwisantów infrastruktury rosyjskiego programu załogowego. Głównym dostawcą systemów jest RSC-Energia, natomiast firma TSNIImash odpowiada za ich projektowanie oraz budowę (R&D).

{youtube}IXrDVyWJ0Pc{/youtube}
Po przejściu testów w komorze próżniowej Sojuz TMA-21 transportowany jest na inne stanowisko testowe / Credits: tsroscosmos

(RSA)

Comments are closed.