Ostatnie dni HTV-2 na orbicie

0

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwają przygotowania do odłączenia japońskiego statku transportowego HTV-2, którego misja zakończy się już za kilka dni. Tymczasem za pomocą silników europejskiego statku ATV-2 w zeszłym tygodniu podniesiona została orbita kosmicznego przyczółku.

Inżynierowie Ekspedycji 27. – Cady Coleman i Paolo Nespoli – przeanalizowali procedury związane z odłączeniem japońskiego H-II Transfer Vehicle, noszącego nazwę „Bocian”. Astronauci przeprowadzają także ostatnie transfery pomiędzy statkiem a ISS. W chwili obecnej są one w około 95% zakończone.

28 marca HTV-2 zostanie odłączony od węzła na dolnym (nadir) porcie modułu Harmony, a następnie w odległości niespełna 10 metrów od Stacji ISS uwolniony z uchwytu kanadyjskiego manipulatora SSRMS (Space Station Remote Manipulator System). Statek pozostanie na orbicie tylko jedną dobę. 29 marca wykonany zostanie manewr zejścia z orbity. Po kilkudziesięciu minutach wejdzie w atmosferę i ulegnie kontrolowanej destrukcji.

W poniedziałek, po weekendzie, w czasie którego astronauci mieli trochę czasu wolnego, załoga przeprowadzała badania naukowe oraz czynności konserwacyjne. Dowódca Stacji ISS – Dmitrij Kondratjew – pracował nad rosyjskim eksperymentem „Relaxation”, obserwując wpływ samolotów i statków kosmicznych na ziemską jonosferę. Dodatkowo przeprowadził czynności konserwacyjne systemu podtrzymywania życia w rosyjskim module serwisowym Zwiezda.

Cady Coleman dokonała inspekcji oraz zabiegu czyszczenia aparatu Microgravity Science Glovebox, będącego w użyciu podczas przeprowadzania różnorodnych eksperymentów naukowych, z kolei Paolo Nespoli przygotowywał sprzęt do rozpoczęcia badań nad zjawiskiem wrzenia i przewodzenia ciepła w warunkach mikrograwitacji.

Niebawem w kierunku Stacji ISS uda się na pokładzie rosyjskiego statku kolejna misja załogowa – Sojuz TMA-21, dostarczając na orbitę nowych członków Ekspedycji 27. – Rona Garana, Andrieja Borisienko i Aleksandra Samokutiajewa. Załoga ta przyleciała w poniedziałek do Kazachstanu, żeby rozpocząć ostatnie przygotowania i treningi przed startem, zaplanowanym obecnie na 4 kwietnia. Początkowo start z kosmodromu Bajkonur miał mieć miejsce 30 marca, został jednak opóźniony na skutek problemów technicznych ze statkiem.

W ostatni piątek został przeprowadzony manewr podniesienia orbity Stacji ISS, dzięki któremu zapewnione będą najlepsze możliwe warunki dla przeprowadzenia w kwietniu dokowania rosyjskiego Sojuza TMA-21 i wahadłowca Endeavour misji STS-134. Manewr został przeprowadzony za pomocą dwóch głównych silników europejskiego statku ATV-2 Jan Kepler, który jest zacumowany na tylnym porcie modułu Zwiezda. Odpalenie trwało 14 minut i 43 sekundy. Orbita podniesiona została o 3,7 kilometra.

(NASA)

Comments are closed.